Bibla Shqip

1 e Timoteut 1

1 Timothy

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Tė bėj thirrje, pra, para sė gjithash, qė tė bėhen pėrgjėrime, lutje, ndėrhyrje dhe falėnderime pėr tė gjithė njerėzit,

2

pėr mbretėrit e pėr tė gjithė ata qė janė nė pushtet, qė tė mund tė shkojmė njė jetė tė qetė dhe tė paqtė me ēdo perėndishmėri dhe nder.

3

Sepse kjo ėshtė e mirė dhe e pėlqyer pėrpara Perėndisė, Shpėtimtarit tonė,

4

i cili dėshiron qė gjithė njerėzit tė shpėtohen dhe t`ia arrijnė njohjes tė sė vėrtetės.

5

Nė fakt njė ėshtė Perėndia, dhe njė i vetėm ėshtė ndėrmjetėsi midis Perėndisė dhe njerėzve: Krishti Jezus njeri,

6

i cili e dha veten si ēmim pėr tė gjithė, pėr dėshmim nė kohėn e caktuar,

7

pėr tė cilin unė u vura predikues dhe apostull (them tė vėrtetėn nė Krisht, nuk gėnjej), mėsues i johebrenjve nė besim dhe nė tė vėrtetė.

8

Dua, pra, qė burrat tė luten nė ēdo vend, duke ngritur duar tė pastra, pa mėri dhe pa grindje.

9

Nė mėnyrė tė njėjtė dua qė edhe gratė, tė vishen hijshėm, me cipė dhe modesti dhe jo me gėrsheta a me ar, a me margaritarė, a me rroba tė shtrenjta,

10

po me vepra tė mira, si u ka hije grave qė i kushtohen perėndishmėri.

11

Gruaja le tė mėsojė nė heshtje dhe me ēdo nėnshtrim.

12

Nuk e lejoj gruan qė tė mėsojė, as tė pėrdori pushtet mbi burrin, por tė rrijė nė heshtje.

13

Nė fakt sė pari u formua Adami dhe mė pas Eva.

14

Dhe nuk u gėnjye Adami, por gruaja u gėnjye dhe ra nė shkelje.

15

Megjithatė ajo do tė shpėtohet duke lindur fėmijė, nė qoftė se do tė qėndrojnė nė besim, nė dashuri dhe nė shenjtėrim me modesti.

 

1 e Timoteut 3