Bibla Shqip

1 e Timoteut 3

1 Timothy

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Dhe Fryma e thotė shkoqur se nė kohėt e fundit disa do ta mohojnė besimin, duke u vėnė veshin frymėve gėnjeshtare dhe doktrinave tė demonėve,

2

qė flasin gėnjeshtra me hipokrizi, tė damkosur nė ndėrgjegjen e tyre,

3

tė cilėt do tė ndalojnė martesėn dhe do tė urdhėrojnė tė mos hani ushqimet qė Perėndia i krijoi, tė merren me falėnderim nga ata qė besojnė dhe e njohin tė vėrtetėn.

4

Sepse ēdo krijesė e Perėndisė ėshtė e mirė dhe asgjė s`ėshtė pėr t`u hedhur, nėse merret me falėnderim,

5

sepse ėshtė shenjtėruar nga fjala e Perėndisė dhe nga lutja.

6

Duke ua propozuar kėto gjėra vėllezėrve, ti do tė jesh njė shėrbyes i mirė i Jezu Krishtit, i ushqyer me fjalėt e besimit dhe tė mėsimit tė mirė, qė ke kuptuar plotėsisht.

7

Shmangu pra nga pėrrallat profane dhe tė tė vjetėrve, edhe ushtrohu nė perėndishmėri,

8

sepse ushtrimi i trupit ėshtė i dobishėm pėr pak gjė, kurse perėndishmėria ėshtė e dobishme pėr ēdo gjė, sepse pėrmban premtimin e jetės sė tashme dhe tė asaj qė do tė vijė.

9

Kjo fjalė ėshtė e sigurt dhe e denjė pėr t`u pranuar nė ēdo mėnyrė.

10

Pėr kėtė, nė fakt, ne po mundohemi dhe na shajnė, sepse kemi shpresuar nė Perėndinė e gjallė, qė ėshtė Shpėtimtari i gjithė njerėzve dhe sidomos i besimtarėve.

11

Urdhėro kėto gjėra dhe mėso kėto gjėra.

12

Askush tė mos e shpėrfillė moshėn tėnde tė re, por bėhu shembull pėr besimtarėt nė fjalė, nė sjellje, nė dashuri, nė Frymė, nė besim dhe nė dėlirėsi.

13

Kushtoju leximit, kėshillimit dhe mėsimit derisa tė vij unė.

14

Mos e lėr pas dore dhuntinė qė ėshtė nė ty, e cila tė ėshtė dhėnė me anė profecie, me vėnien e duarve nga ana e pleqėsisė.

15

Kujdesu pėr kėto gjėra dhe kushtoju atyre tėrėsisht, qė pėrparimi yt tė jetė i dukshėm pėr tė gjithė.

16

Ruaje veten tėnde dhe mėsimin, qėndro nė kėto gjėra, sepse, duke vepruar kėshtu, do tė shpėtosh veten dhe ata qė tė dėgjojnė.

 

1 e Timoteut 5