Bibla Shqip

1 e Timoteut 4

1 Timothy

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Mos e qorto ashpėr njė plak, por kėshilloje si atė, dhe mė tė rinjtė si vėllezėr,

2

plakat si nėna, tė rejat si motra, me plot dlirėsi.

3

Ndero vejushat qė janė me tė vėrtetė tė veja.

4

Por nė qoftė se njė e ve ka djem a nipa, kėta le tė mėsojnė mė parė tė tregojnė perėndishmėri ndaj atyre tė familjes sė vet dhe t`ua shpėrblejnė prindėrve tė tyre, sepse kjo ėshtė e mirė dhe e pėlqyer pėrpara Perėndisė.

5

Dhe ajo qė ėshtė me tė vėrtetė e ve, dhe ka mbetur e vetme, e ka shpresėn nė Perėndinė dhe qėndron nė lutje dhe nė tė falura natė e ditė.

6

Ndėrsa ajo qė jeton e shthurur, ndonėse rron, ėshtė e vdekur.

7

Porosit edhe kėto gjėra, qė tė jenė tė patėmeta.

8

Por nė qoftė se dikush nuk kujdeset pėr tė vetėt, dhe mė tepėr pėr ata tė shtėpisė, ai e ka mohuar besimin dhe ėshtė mė i keq se njė jobesimtar.

9

Njė e ve tė regjistrohet nė listėn e vejushave, po tė jetė jo mė e re se gjashtėdhjetė vjeēe, tė ketė qenė bashkėshorte e njė burri tė vetėm,

10

dhe tė ketė dėshminė pėr vepra tė mira: qė i ka rritur fėmijėt e saj, ka pritur tė huajt, ua ka larė kėmbėt shenjtorėve, ka ndihmuar nevojtarėt, i ėshtė kushtuar vazhdimisht ēdo vepre tė mirė.

11

Po mos i prano vejushat mė tė reja, sepse, duke u dhėnė pas dėshirave tė tyre, ngrihen kundėr Krishtit, duan tė martohen,

12

duke tėrhequr mbi vete njė dėnim, sepse kanė shkelur besimin e parė.

13

Madje ato mėsojnė tė jenė pėrtace duke shkuar shtėpi mė shtėpi, edhe jo vetėm pėrtace, por edhe llafazane dhe kureshtare duke folur pėr gjėra tė kota.

14

Dua, pra, qė vejushat e reja tė martohen, tė kenė fėmijė, tė bėhen zonja shtėpie dhe tė mos i japin kundėrshtarit asnjė shkak pėr tė pėrfolur;

15

sepse disa tashmė devijuan pėr tė ndjekur Satanin.

16

Nė qoftė se ndonjė besimtar ose besimtare ka vejusha, le t`i ndihmojė e tė mos bėhen barrė kishės, e cila mund tė ndihmojė ato qė janė me tė vėrtetė tė veja.

17

Pleqtė qė e drejtojnė mirė parėsinė nė kishė, le tė nderohen dyfish, sidomos ata qė mundohen me fjalė e me mėsim.

18

Sepse Shkrimi thotė: "Mos ia lidh gojėn kaut qė shin nė lėmė", dhe: ``Punėtori e ka hak mėditjen e tij``.

19

Mos prano asnjė padi kundėr njė plaku, veēse kur ka dy ose tre dėshmitarė.

20

Ata qė mėkatojnė qortoji pėrpara tė gjithėve, qė edhe tė tjerėt tė kenė frikė.

21

Unė tė vė nė be pėrpara Perėndisė, dhe Zotit Jezu Krisht dhe engjėjve tė zgjedhur, qė t`i zbatosh kėto gjėra pa paragjykime, dhe mos bėj asgjė me anėsi.

22

Mos i vėr duart askujt me ngut dhe mos u bėj pjestar nė mėkatet e tė tjerėve; ruaje veten tė pastėr.

23

Mos pi mė ujė, por pėrdor pak verė pėr stomakun tėnd dhe pėr sėmundjet e tua tė shpeshta.

24

Disa njerėzve mėkatet u duken sheshit edhe pėrpara gjyqit, ndėrsa tė tjerėve u duken mė pas.

25

Gjithashtu edhe veprat e mira duken; por edhe ato qė janė ndryshe nuk mund tė mbeten tė fshehura.

 

1 e Timoteut 6