Bibla Shqip

1 e Timoteut 5

1 Timothy

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 6

1

Tė gjithė skllevėrit qė janė nėn zgjedhė le t`i ēmojnė zotėrinjtė e tyre tė denjė pėr ēdo nderim, qė tė mos shuhen emri i Perėndisė dhe doktrina.

2

Edhe ata qė i kanė zotėrinjtė besimtarė, tė mos i pėrbuzin sepse janė vėllezėr, por t`u shėrbejnė edhe mė mirė, sepse ata qė kanė dobi nga shėrbimi i tyre janė besimtarė dhe tė dashur. Mėso kėto gjėra dhe i kėshillo.

3

Nė qoftė se dikush mėson njė doktrinė tjetėr dhe nuk ndjek fjalėt e shėndosha tė Zotit tonė Jezu Krisht dhe doktrinėn sipas perėndishmėrisė,

4

ai mbahet mė tė madh dhe nuk di asgjė, por vuan nga sėmundja e grindjes dhe e tė zėnit me fjalė, prej nga lindin smira, grindja, tė sharat, dyshimet e kėqija,

5

debatet e kota tė njerėzve me mendje tė prishur dhe tė shterur nga e vėrteta, sepse mendojnė se perėndishmėria ėshtė burim fitimi; largohu prej kėtyre.

6

Perėndishmėria ėshtė njė mjet qė sjell dobi tė madhe, kur njeriu kėnaqet me aq sa ka.

7

Sepse ne nuk kemi asgjė me vete nė kėtė botė, dhe ėshtė e qartė se prej saj nuk mund tė marrim gjė me vete;

8

por, kur kemi ēfarė tė hamė dhe tė veshim, tė jemi tė kėnaqur me kaq.

9

Por ata qė dėshirojnė tė pasurohen, bien nė tundim, nė lak dhe nė shumė pasione tė paarsyeshme dhe tė dėmshme, qė i plandosin njerėzit nė rrėnim dhe shkatėrrim.

10

Sepse lakmia pėr para ėshtė rrėnja e gjithė tė kėqijave dhe, duke e lakmuar atė fort, disa u larguan nga besimi dhe e depėrtuan veten e tyre nė shumė dhimbje.

11

Por ti, o njeriu i Perėndisė, hiq dorė nga kėto dhe ndiq drejtėsinė, perėndishmėrinė, besimin, dashurinė, zemėrgjerėsinė dhe zemėrbutėsinė.

12

Lufto luftėn e drejtė tė besimit, rrok jetėn e pėrjetshme, nė tė cilėn u thirre dhe pėr tė cilėn ke bėrė rrėfimin e mirė tė besimit pėrpara shumė dėshmitarėve.

13

Po tė pėrgjėrohem pėrpara Perėndisė qė u jep jetė tė gjitha gjėrave dhe tė Krishtit Jezus, i cili, duke dėshmuar pėrpara Ponc Pilatit, dhe njė dėshmi tė mirė besimi,

14

ta ruash kėtė urdhėrim pa njolla e te meta, derisa tė shfaqet Zoti ynė Jezu Krisht,

15

qė, nė kohėn e caktuar, do ta tregojė i lumi e i vetmi sundimtar, Mbreti i mbretėrve dhe Zot i zotėrve,

16

ai qė i vetmi e ka pavdekėsinė dhe rri nė dritė tė paafrueshme, tė cilėn asnjė njeri nuk e ka parė kurrė dhe as mund ta shohė; atij i qoftė nderi dhe pushteti i pėrjetshėm. Amen.

17

Porositi tė pasurit e kėsaj bote tė mos jenė krenarė, dhe tė mos i mbajnė shpresat nė pasurinė qė ėshtė e pasigurt, por nė Perėndinė e gjallė, i cili na jep gjithēka bujarisht pėr ta gėzuar,

18

tė bėjnė tė mira, tė bėhen tė pasur nė vepra tė mira, tė jenė bujarė dhe tė gatshėm pėr tė dhėnė,

19

duke mbledhur si thesar njė themel tė mirė pėr tė ardhmen, pėr tė arritur jetėn e pėrjetshme.

20

O Timote, ruaj atė qė tė ėshtė besuar, duke u shmangur nga fjalėt e kota dhe profane dhe nga kundėrshtimet e asaj qė quhet nė mėnyrė tė rreme shkencė,

21

tė cilėn e pėrqafuan disa dhe dolėn nga besimi. Hiri qoftė me ty! Amen!

 

2 e Timoteut 1