Bibla Shqip

1 e Timoteut 6

2 Timothy

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Pali, apostulli i Jezu Krishtit nėpėrmjet vullnetit tė Perėndisė, sipas premtimit tė jetės qė ėshtė nė Krishtin Jezus,

2

Timoteut, birit tė dashur: hir, mėshirė dhe paqe prej Perėndisė Atit, dhe prej Krishtit Jezus, Zotit tonė.

3

E falėnderoj Perėndinė, tė cilit i shėrbej sikurse edhe tė parėt e mi me ndėrgjegje tė pastėr, se pa pushim tė kujtoj nė lutjet e mia, ditė e natė;

4

dhe, kur kujtoj lotėt e tu, kam shumė mall tė tė shoh qė tė mbushem me gėzim,

5

sepse kujtoj besimin e sinqertė qė ėshtė nė ty, i cili mė parė ishte te gjyshja jote Loide dhe te nėna jote Eunike, dhe jam i bindur se ėshtė edhe te ti.

6

Pėr kėtė arsye po tė kujtoj ta zgjosh dhuntinė e Perėndisė qė ėshtė nė ty me anė tė vėnies sė duarve tė mia.

7

Sepse Perėndia nuk na ka dhėnė frymė frike, por force, dashurie dhe urtėsie.

8

Mos ki turp, pra, tė dėshmosh Zotin tonė, as mua, tė burgosurin e tij, por hiq keq bashkė me mua pėr ungjillin, sipas fuqisė sė Perėndisė,

9

qė na shpėtoi dhe na thirri me njė thirrje tė shenjtė, jo sipas veprave tona, por sipas qėllimit tė tij dhe sipas hirit, qė na u dha nė Krishtin Jezus pėrpara fillimit tė kohėve

10

dhe tani u shfaq me anė tė dukjes sė Shpėtimtarit tonė Jezu Krishtit, qė e prishi vdekjen dhe nxori nė dritė jetėn dhe pavdekėsinė me anė tė ungjillit,

11

pėr tė cilin unė u caktova predikues, apostull dhe mėsues i johebrenjve.

12

Pėr kėtė arsye unė po vuaj edhe nga kėto gjėra, po nuk kam turp, sepse e di kujt i kam besuar dhe jam i bindur se ai ėshtė i zoti ta ruajė visarin tim deri nė atė ditė.

13

Ruaje modelin e fjalėve tė shėndosha qė dėgjove prej meje me besim dhe dashuri, qė janė nė Krishtin Jezus.

14

Ruaje visarin e mirė me anė tė Frymės sė Shenjtė qė rri te ne.

15

Ti e di se tė gjithė ata qė janė nė Azi mė kthyen krahėt, dhe midis tyre Figeli dhe Hermogeni.

16

Zoti i dhėntė mėshirė familjes sė Onesiforit, sepse shpeshherė mė dha zemėr dhe nuk pati turp nga prangat e mia;

17

madje, kur erdhi nė Romė, mė kėrkoi me shumė zell dhe mė gjeti.

18

Zoti i dhėntė tė gjejė mėshirė nga ana e Zotit nė atė ditė. Ti e di mė mirė se askush sa shėrbime mė bėri nė Efes.

 

2 e Timoteut 2