Bibla Shqip

2 e Timoteut 3

2 Timothy

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Po tė pėrbej, pra, pėrpara Perėndisė dhe Zotit Jezu Krisht, qė ka pėr tė gjykuar tė gjallė e tė vdekur, nė dukjen e tij dhe nė mbretėrinė e tij:

2

prediko fjalėn, ngul kėmbė me kohė e pa kohė, kritiko dhe qorto, kėshillo me ēdo durim e doktrinė.

3

Sepse do tė vijė koha kur njerėzit nuk do ta durojnė doktrinėn e shėndoshė, por, sipas ėndjeve tė veta, do tė mbledhin grumbull mėsues pėr tė gudulisur veshėt

4

dhe do t`i largojnė veshėt nga e vėrteta e do t`i sjellin drejt pėrrallave.

5

Por ti rri syēelė nė ēdo gjė, duro vuajtjet, kryeje punėn e ungjilltarit, pėrmbushe plotėsisht shėrbesėn tėnde.

6

Sa pėr mua, po derdhem si ofertė pije, dhe koha e nisjes sime arriti.

7

Luftėn e mirė e luftova, e pėrfundova vrapimin, e ruajta besimin.

8

Pas kėsaj mė pret gati kurora e drejtėsisė qė Perėndia, gjykatėsi i drejtė, do tė ma japė atė ditė, dhe jo vetėm mua, por edhe gjithė atyre qė presin me dashuri tė shfaqurit e tij.

9

Pėrpiqu tė vish shpejt tek unė,

10

sepse Dema mė la, sepse deshi kėtė botė, dhe iku nė Thesaloniki; Kreshenci nė Galati, Titi nė Dalmaci.

11

Me mua ėshtė vetėm Lluka; merre Markun dhe sille me vete, sepse e kam shumė tė dobishėm pėr shėrbesė.

12

Tikikun e dėrgova nė Efes.

13

Kur tė vish, sill mantelin qė lashė nė Troadė, pranė Karpit, dhe librat, sidomos pergamenat.

14

Aleksandri, remtari, mė bėri shumė tė kėqija; Zoti ia shpagoftė sipas veprave tė tij.

15

Ruaju edhe ti prej tij, sepse ka qenė kundėrshtar i madh i fjalėve tona.

16

Nė mbrojtjen time tė parė nė gjyq askush nuk qe me mua, por tė gjithė mė lanė; kjo tė mos u numėrohet pėr faj.

17

Por Zoti mė ndenji pranė dhe mė dha fuqi, qė me anėn time predikimi i ungjillit tė kryhej plotėsisht dhe ta dėgjonin tė gjithė johebrenjtė; dhe unė shpėtova nga goja e luanit.

18

Edhe Zoti do tė mė shpėtojė nga ēdo vepėr e keqe dhe do tė mė ruajė pėr mbretėrinė e tij qiellore. Lavdi atij nė shekuj tė shekujve. Amen.

19

Tė fala Prishilės dhe Akuilės dhe shtėpisė sė Onesiforit.

20

Erasti mbeti nė Korint, por Trofimin e lashė tė sėmurė nė Milet.

21

Pėrpiqu tė vish pėrpara dimrit. Tė pėrshėndetin Eubuli, Pudenti, Lini, Klaudja dhe tė gjithė vėllezėrit.

22

Zoti Jezu Krisht qoftė me frymėn tėnde! Hiri qoftė me ju! Amen.

 

Titit 1