Bibla Shqip

2 e Timoteut 4

Titit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Pali, shėrbėtor i Perėndisė dhe apostull i Jezu Krishtit, sipas besimit tė tė zgjedhurve tė Perėndisė dhe njohjes tė sė vėrtetės qė ėshtė sipas perėndishmėrisė,

2

nė shpresėn e jetės sė pėrjetshme, tė cilėn Perėndia, qė nuk gėnjen, e premtoi para tė gjitha kohėrave,

3

dhe qė nė kohė tė caktuara e shfaqi fjalėn e tij me anė tė predikimit qė m`u besua me urdhėr tė Perėndisė, Shpėtimtarit tonė,

4

Titit, birit tė vėrtetė nė besimin e pėrbashkėt: hir, mėshirė dhe paqe prej Perėndisė, Atit, dhe prej Zotit Jezu Krisht, Shpėtimtarit tonė.

5

Pėr kėtė arsye tė lashė nė Kretė, qė ti tė ndreqėsh mirė ēėshtjet qė janė pėr t`u bėrė dhe qė, nė ēdo qytet, tė caktosh pleq, ashtu siē tė porosita;

6

secili prej tyre tė jetė i paqortueshėm, bashkėshort i njė gruaje tė vetme, tė ketė fėmijė besimtarė, qė tė mos pėrfliten pėr jetė tė shthurur dhe pėr pandėgjesė.

7

Sepse peshkopi, si administrues i shtėpisė sė Perėndisė duhet tė jetė i paqortueshėm, jo arrogant, jo zemėrak, jo i dhėnė pas verės, jo i dhunshėm, jo njeri qė lakmon fitim tė turpshėm,

8

por mikpritės, mirėdashės, i urtė, i drejtė, i shenjtė, i pėrmbajtur,

9

qė mban fort fjalėn besnike siē i ėshtė mėsuar, qė tė jetė nė gjėndje me doktrinėn e shėndoshė tė kėshillojė dhe bindė ata qė kundėrshtojnė.

10

Sepse ka, veēanėrisht ndėrmjet atyre qė janė nga rrethprerja, shumė tė pabindur, llafazanė dhe mashtrues, tė cilėve u duhet mbyllur goja;

11

kėta ngatėrrojnė familje tė tėra, duke mėsuar ato qė s`duhet, pėr fitim tė ndyrė.

12

Njė prej tyre, pikėrisht njė profet i tyre, tha: "Kretasit janė gjithnjė gėnjeshtarė, egėrsira tė kėqija, barkpėrtacė!"

13

Kjo dėshmi ėshtė e vėrtetė; prandaj qortoji me ashpėrsi, qė tė shėndoshen nė besim,

14

pa u vėnė vesh pėrrallave tė Judenjve dhe urdhėrimeve tė njerėzve qė largohen nga e vėrteta.

15

Gjithēka ėshtė e pastėr pėr ata qė janė tė pastėr, por asgjė nuk ėshtė e pastėr pėr tė ndoturit dhe pėr ata qė nuk besojnė; madje edhe mendja, edhe ndėrgjegja e tyre janė tė ndotura.

16

Ata pohojnė se njohin Perėndinė, po me vepra e mohojnė, sepse janė tė neveritshėm, tė pabindur dhe tė pazotė pėr ēfarėdo vepre tė mirė.

 

Titit 2