Bibla Shqip

Hebrenjve 2

Hebrenjve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Prandaj, o vėllezėr tė shenjtė, pjestarė tė thirrjes qiellore, vėshtroni apostullin dhe kryepriftin e rrėfimit tė besimit tonė, Jezu Krishtin,

2

i cili ėshtė besnik ndaj atij qė e bėri, ashtu si qe edhe Moisiu nė tėrė shtėpinė e tij.

3

Sepse Jezusi ėshtė i denjė pėr mė shumė lavdi se Moisiu, meqenėse ai qė ndėrton shtėpinė ka mė shumė nder se shtėpia.

4

sepse ēdo shtėpi ndėrtohet prej dikujt, por ai qė ka ndėrtuar gjithēka ėshtė Perėndia.

5

Dhe Moisiu qe me tė vėrtetė besnik nė shtėpinė e Perėndisė si shėrbėtor, pėr tė dėshmuar pėr tė gjitha gjėrat qė duheshin thėnė,

6

por Krishti, si bir, ėshtė mbi shtėpinė e tij dhe shtėpia e vet jemi ne, nė qoftė se e mbajmė deri nė fund guximin dhe mburrjen e shpresės.

7

Prandaj, sikurse thotė Fryma e Shenjtė: ``Sot, nė qoftė se e dėgjoni zėrin e tij,

8

mos i ngurtėsoni zemrat tuaja si nė provokim, nė ditėn e tundimit nė shkretėtirė,

9

ku etėrit tuaj mė tunduan duke mė vėnė nė sprovė, ndonėse i kishin parė veprat e mia dyzet vjet.

10

Prandaj u indinjova me atė brez dhe thashė: Gabojnė gjithnjė me zemėr dhe nuk i njohėn udhėt e mia;

11

kėshtu u betova nė mėrinė time: Nuk do tė hyjnė nė prehjen time``.

12

Kini kujdes, vėllezėr, se mos ndonjė nga ju ka zemėr tė ligė, mosbesimi, qė tė largohet nga Perėndia i gjallė,

13

por nxitni njeri tjetrin ēdo ditė, derisa thuhet: "Sot", qė tė mos ngurtėsohet ndonjė nga ju prej mashtrimit tė mėkatit.

14

Sepse ne jemi bėrė pjestarė tė Krishtit, nė qoftė se do ta ruajmė tė palėkundur deri nė fund fillimin e besimit,

15

kur thuhet: ``Sot, nė qoftė se e dėgjoni zėrin e tij, mos jini zemėrgur si nė ditėn e kryengritjes``.

16

Kush janė ata qė, mbasi e dėgjuan, e provokuan? A thua jo tė gjithė ata qė dolėn nga Egjipti me anė tė Moisiut?

17

Dhe kush qenė ata me tė cilėt u zemėrua pėr dyzet vjet? A s`qenė vallė ata qė mėkatuan, kufomat e tė cilėve ranė nėpėr shkretėtirė?

18

Dhe pėr cilėt bėri be se nuk do tė hynin nė prehjen e tij, veē se pėr ata qė qenė tė pabindur?

19

Ne shohim se ata nuk mundėn tė hyjnė pėr shkak tė mosbesimit.

 

Hebrenjve 4