Bibla Shqip

Hebrenjve 6

Hebrenjve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 7

1

Sepse ky Melkisedeku, mbret i Salemit dhe prift i Shumė tė Lartit Perėndi, i doli pėrpara Abrahamit, kur po kthehej nga disfata e mbretėrve dhe e bekoi;

2

dhe Abrahami i dha atij edhe tė dhjetėn e tė gjithave. Emri i tij do tė thotė mė sė pari "mbreti i drejtėsisė", dhe pastaj edhe "mbreti i Salemit", domethėnė "mbreti i paqes".

3

Pa atė, pa nėnė, pa gjenealogji, pa pasur as fillim ditėsh as fund jete, por i pėrngjashėm me Birin e Perėndisė, ai mbetet prift nė amshim.

4

Merrni me mend, pra, sa i madh ishte ky, tė cilit Abrahami i dha tė dhjetėn e plaēkės.

5

Edhe ata nga bijtė e Levit qė marrin priftėrinė kanė porosi sipas ligjit tė marrin tė dhjetėn nga populli, pra, nga vėllezėrit e tyre, megjithse edhe ata kanė dalė nga mesi i Abrahamit;

6

ndėrsa ky, Melkisedeku, ndonėse nuk e kishte gjenealogjinė prej atyre, mori tė dhjetėn nga Abrahami dhe bekoi atė qė kishte premtimet.

7

Dhe s`ka kundėrshtim se mė i vogli bekohet nga mė i madhi.

8

Veē kėsaj ata qė i marrin tė dhjetat janė njerėzit qė vdesin, kurse atje i merr ai pėr tė cilin dėshmohet se rron.

9

Dhe, qė tė them kėshtu, vetė Levi, qė merr tė dhjetat, dha tė dhjeta te Abrahami, 

10

sepse ishte ende nė mesin e t`et, kur Melkisedeku i doli pėrpara.

11

Sepse, po tė ishte pėrkryerja me anė tė priftėrisė levitike (sepse populli e mori ligji nėn atė), ē`nevojė kishte tė dilte njė prift tjetėr sipas rendit tė Melkisedekut dhe tė mos caktohet sipas rendit tė Aaronit?

12

Sepse, po tė ndėrrohet priftėria, domosdo ndėrrohet edhe ligji.

13

Sepse ai pėr tė cilin bėhet fjalė i pėrket njė fisi tjetėr, prej tė cilit askush nuk i ka shėrbyer ndonjėherė altarit;

14

sepse dihet se Perėndia ynė lindi nga fisi i Judės, pėr tė cilin Moisiu nuk tha asgjė lidhur me priftėrinė.

15

Dhe kjo bėhet edhe mė e qartė, nė qoftė se del njė prift tjetėr pas shėmbėllimit tė Melkisedekut,

16

qė nuk u bė i tillė nė bazė tė ligjit tė porosisė sė mishit, po nė bazė tė fuqisė tė jetės sė pashkatėrrueshme.

17

Sepse Shkrimi dėshmon: ``Ti je prift pėr jetė tė jetės, sipas rendit tė Melkisedekut``.

18

Nė kėtė mėnyrė bie poshtė urdhėrimi i mėparshėm, pėr shkak tė dobėsisė dhe tė padobisė sė tij,

19

sepse ligji nuk mbaroi asnjė lloj pune, po futi njė shpresė mė tė mirė, me anė tė sė cilės i afrohemi Perėndisė.

20

Dhe kjo nuk u bė pa betim. Sepse ata bėheshin priftėrinj pa bėrė betim,

21

(ndėrsa ky nė bazė tė betimit nga ana e atij qė i tha: ``Perėndia u betua dhe nuk do tė pendohet: Ti je prift pėrjetė, sipas rendit tė Melkisedekut``).

22

Kėshtu Jezusi u bė garant i njė besėlidhjeje shumė mė tė mirė.

23

Pėr mė tepėr ata qenė bėrė priftėrinj nė numėr tė madh, sepse vdekja nuk i linte tė qėndronin pėr gjithnjė,

24

kurse ai, mbasi qėndron pėr jetė tė jetės, ka priftėri tė patjetėrsueshme,

25

prandaj edhe mund tė shpėtojė plotėsisht ata qė me anė tė tij i afrohen Perėndisė, sepse gjithmonė rron qė tė ndėrmjetėsojė pėr ta.

26

Sepse ne njė kryeprift i tillė na duhej, i shenjtė, i pafaj, i papėrlyer, i ndarė nga mėkatarėt dhe i ngritur pėrmbi qiej,

27

i cili nuk ka nevojė ēdo ditė, si ata kryepriftėrinjtė, tė ofrojė flijime mė parė pėr mėkatet e veta e pastaj pėr ato tė popullit; sepse kėtė e bėri njė herė e mirė, kur e kushtoi vetveten.

28

Sepse ligji vė kryepriftėrinj njerėz qė kanė dobėsi, por fjala e betimit, qė vjen pas ligjit, vė Birin qė ėshtė i pėrkryer nė jetė tė jetės.

 

Hebrenjve 8

Shėnim: Vargu 9 ėshtė ndarė nė 9 dhe 10 pasi Bibla nė shqip ka njė gabim tek kėto dy vargje.