Bibla Shqip

Hebrenjve 7

Hebrenjve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 8

1

Dhe pika kryesore e atyre gjėrave qė po themi ėshtė kjo: ne kemi njė kryeprift tė tillė, i cili qėndron nė tė djathtėn e fronit tė Madhėrisė nė qiejt,

2

shėrbenjės i shenjtėrores dhe tė tabernakullit tė vėrtetė, tė cilin e ngriti Perėndia e jo njeriu.

3

Sepse ēdo kryeprift vihet pėr tė ofruar dhurata dhe flijime, prandaj ėshtė e nevojshme qė edhe ky tė ketė diēka qė tė kushtojė.

4

Po tė ishte Ai mbi dhe, nuk do tė ishte as prift, sepse ka priftėrinj tė cilėt ofrojnė dhuratat sipas ligjit,

5

qė shėrbejnė sipas shėmbullit dhe hijes sė gjėrave qiellore, ashtu si i qe folur Moisiut, kur po gatitej tė ndėrtonte tabernakullin: ``Shiko``, tha Ai, ``t`i bėsh tė gji-tha sipas modelit qė tė qe treguar nė mal``.

6

Po tani Krishti mori njė shėrbesė edhe mė tė shquar, sepse ėshtė ndėrmjetėsi i njė besėlidhjeje mė tė mirė, qė bazohet mbi premtime mė tė mira,

7

sepse, nė qoftė se Besėlidhja e parė do tė qe e patėmetė, nuk do tė qe nevoja tė kėrkohej vend pėr njė tjetėr.

8

Sepse Perėndia, duke i qortuar, thotė: ``Ja po vijnė ditėt kur do tė bėj njė Besėlidhje tė re me shtėpinė e Izraelit dhe me shtėpinė e Judės,

9

jo si besėlidhja qė bėra me etėrit e tyre, ditėn qė i mora pėr dore pėr t`i nxjerrė jashtė nga toka e Egjiptit, sepse ata nuk qėndruan besnikė nė Besėlidhjen time, dhe unė i braktisa, thotė Zoti.

10

Dhe kjo ėshtė besėlidhja qė unė do tė bėj me shtėpinė e Izraelit pas atyre ditėve, thotė Zoti: unė do t`i shtie ligjet e mia nė mendjet e tyre dhe do t`i shkruaj nė zemrat e tyre, dhe do tė jem Perėndia e tyre dhe ata do tė jenė populli im.

11

Dhe askush nuk do tė mėsojė mė tė afėrmin e tij, askush vėllanė e vet, duke thėnė: "Njih Perėndinė!". Sepse tė gjithė do tė mė njohin, nga mė i vogli e deri tek mė i madhi prej tyre,

12

sepse unė do tė jem i mėshirshėm pėr paudhėsitė e tyre dhe nuk do tė kujtoj mė mėkatet e tyre dhe keqbėrjet e tyre``.

13

Duke thėnė "njė besėlidhje e re", ai e vjetėroi tė parėn; edhe ajo qė vjetrohet dhe plaket ėshtė afėr prishjes.

 

Hebrenjve 9