Bibla Shqip

Hebrenjve 10

Hebrenjve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 11

1

Dhe besimi ėshtė siguria e gjėrave qė shpresohen, tregim i gjėrave qė nuk shihen;

2

sepse me anė tė saj tė moēmit morėn dėshmimin.

3

Me anė tė besimit ne kuptojmė se bota ėshtė ndėrtuar me fjalėn e Perėndisė, sa qė ato qė shihen nuk u bėnė prej gjėrave qė shihen.

4

Me anė tė besimit Abeli i ofroi Perėndisė flijim mė tė mirė nga ai i Kainit; me anė tė tij ai mori dėshmimin se ishte i drejtė, sepse Perėndia dha dėshmin se i pranoi ofertat e tij; dhe me anė tė tij, ndonėse vdiq, ai po flet ende.

5

Me anė tė besimit Enoku u zhvendos qė tė mos shikonte vdekje dhe nuk u gjet mė, sepse Perėndia e kishte zhvendosur; sepse para se tė merrej, ai pati dėshmimin se i kishte pėlqyer Perėndisė.

6

Edhe pa besim ėshtė e pamundur t`i pėlqesh Atij, sepse ai qė i afrohet Perėndisė duhet tė besojė se Perėndia ėshtė, dhe se ėshtė shpėrblenjėsi i atyre qė e kėrkojnė atė.

7

Me anė tė besimit Noeu, i lajmėruar hyjnisht pėr ato qė ende nuk shiheshin, u frikėsua dhe ndėrtoi njė arkė pėr shpėtimin e shtėpisė sė tij, me anė tė sė cilės e dėnoi botėn dhe u bė trashėgimtar i drejtėsisė qė ėshtė me anė tė besimit.

8

Me anė tė besimit Abrahami, kur u thirr, u bind tė shkojė nė atė vend qė do tė merrte pėr trashėgim; dhe u nis pa ditur se ku po shkonte.

9

Me anė tė besimit Abrahami banoi nė tokėn e premtuar, si nė njė dhe tė huaj, dhe ndenji nė ēadra bashkė me Isakun dhe Jakobin, bashkėtrashėgimtarė tė tė nėjtit premtim,

10

sepse priste qytetin qė ka themelet, mjeshtėr dhe ndėrtues i tė cilit ėshtė Perėndia.

11

Me anė tė besimit edhe vetė Sara, ndonėse e kishte kaluar moshėn, mori fuqi tė bėhet me barrė dhe tė lindė, sepse e konsideroi besnik atė qė i kishte bėrė premtimin.

12

Prandaj edhe prej njė tė vetmi, edhe ky gati pėr tė vdekur, lindėn pasardhės tė shumtė sa yjet e qiellit dhe si rėra qė ėshtė nė breg tė detit dhe qė nuk numėrohet dot.

13

Tė gjithė kėta vdiqėn nė besim, pa marrė premtimet e bėra, por i panė ato pėr se largu dhe u bindėn dhe i pėrshėndetėn ato me gėzim duke rrėfyer se janė tė huaj dhe shtegtarė mbi dhe.

14

Sepse ata qė flasin tė tilla, tregojnė se kėrkojnė atdhe.

15

Dhe, po ta kishin pasur nė mend atė nga e cila kishin dalė, do tė kishin gjetur kohė tė ktheheshin atje.

16

Por ata tani dėshirojnė njė atdhe mė tė mirė, domethėnė qiellor; prandaj Perėndisė nuk i vjen turp tė quhet Perėndi i tyre, sepse u bėri gati atyre njė qytet.

17

Me anė tė besimit Abrahami, pasi u vu nė provė, ofroi Isakun dhe ai qė kishte pritur premtimet ofroi birin e tij tė vetėm,

18

ndonėse Perėndia i pati thėnė: ``Te Isaku do tė quhet pasardhja jote (qė do tė mbajė emrin tėnd)``,

19

sepse Abrahami mendonte se Perėndia ishte i fuqishėm sa ta ringjallte edhe prej sė vdekurish; prej tė cilėve edhe e mori atė pėrsėri si njė lloj figure.

20

Me anė tė besimit Isaku bekoi Jakobin dhe Esaun, pėr gjėrat qė do tė ndodhnin.

21

Me anė tė besimit Jakobi, duke vdekur, bekoi secilin nga bijtė e Jozefit dhe adhuroi duke u mbėshtetur mbi majėn e shkopit tė tij.

22

Me anė tė besimit Jozefi, duke vdekur, pėrmendi eksodin e bijve tė Izraelit dhe dha porosi pėr eshtrat e tij.

23

Mė anė tė besimit Moisiu, si lindi, u fsheh nga prindėrit e tij tre muaj, sepse ata panė se fėmija ishte i bukur dhe nuk u frikėsuan nga urdhėri i mbretit.

24

Me anė tė besimit Moisiu, si u bė i madh, nuk pranoi tė quhet i biri i sė bijės sė Faraonit,

25

duke parapėlqyer tė keqtrajtohet bashkė me popullin e Perėndisė se sa tė gėzonte pėr njė farė kohe dėfrimet e mėkatit,

26

duke e ēmuar dhunėn e Krishtit si pasuri mė tė madhe nga thesaret e Egjiptit, sepse i drejtonte sytė nga shpėrblimi.

27

Me anė tė besimit e la Egjiptin pa pasur frikė mėrinė e mbretit, sepse qėndroi i patundur sikur tė shihte tė padukshmin.

28

Me anė tė besimit kremtoi Pashkėn dhe bėri spėrkatjen e gjakut, me qėllim qė ai i cili i vriste tė parėlindurit tė mos ngiste ata tė Izraelit.

29

Me anė tė besimit kaluan nėpėr Detin e Kuq si tė ishte tokė e thatė, ndėrsa kur Egjiptasit u pėrpoqėn ta bėjnė, u mbytėn.

30

Me anė tė besimit ranė muret e Jerihos, pasi u suallėn rreth tyre shtatė ditė.

31

Me anė tė besimit Rahabi, njė prostitutė, nuk humbi bashkė me ata qė nuk besuan, sepse kishte pritur paqėsisht zbuluesit.

32

Dhe ē`tė them mė? Sepse nuk do tė mė mjaftonte koha, po tė doja tė tregoja pėr Jedeonin, Barakun, Sansonin, Jeftin, Davidin, Samuelin dhe pėr profetėt,

33

tė cilėt, me anė tė fesė nėnshtruan mbretėrira, realizuan drejtėsinė, arritėn ato qė u premtuan, ua zunė grykėn luanėve,

34

fikėn fuqinė e zjarrit, shpėtuan nga tehu i shpatės, nga tė dobėt u bėnė tė fuqishėm, u bėnė tė fortė nė betejė, thyen ushtritė e huaja.

35

Gratė morėn tė vdekurit e tyre me anė tė ringjalljes; e tė tjerėt u torturuan, sepse nuk pranuan ēlirimin, pėr tė fituar njė ringjallje mė tė mirė.

36

Dhe tė tjerė hoqėn pėrqeshje dhe goditje, madje edhe pranga dhe burgime.

37

U vranė me gurė, me sharrė, u prenė, u vranė nga shpata, u endėn tė mbuluar me lėkurė dhėnsh e dhish, nevojtarė, tė pikė-lluar, tė keqtrajtuar

38

(bota nuk ishte e denjė pėr ta), u sollėn nėpėr shkretėtira e nėpėr male, nėpėr shpella dhe nėpėr guva tė dheut.

39

E pra, tė gjithė kėta, ndonėse morėn dėshmim tė mirė me anė tė besimit, nuk morėn atė qė u ishte premtuar,

40

sepse Perėndia kishte paraparė diēka mė tė mirė pėr ne, qė ata tė mos arrinin nė pėrsosje pa ne.

 

Hebrenjve 12