Bibla Shqip

Hebrenjve 12

Hebrenjve

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 13

1

Dashuria vėllazėrore le tė mbetet.

2

Mos harroni mikpritjen, sepse disa duke e praktikuar e priten pa ditur engjėj!

3

Kujtoni tė burgosurit si tė ishit tė lidhur bashkė me ta, dhe ata qė keqtrajtohen, sepse edhe ju vetė jeni nė trup.

4

Martesa tė nderohet nga tė gjithė dhe shtrati martesor i papėrlyer, sepse Perėndia do tė gjykojė kurvarėt dhe kurorėshkelėsit.

5

Sjellja juaj tė jetė pa lakmi paraje dhe kėnaquni me atė qė keni, sepse vetė Perėndia ka thėnė: ``Nuk do tė tė lė, nuk do tė tė braktis``.

6

Kėshtu mund tė themi, me plot besim: ``Perėndia ėshtė ndihmuesi im dhe unė nuk do tė kem frikė; ē`do tė mė bėjė njeriu?``.

7

Kujtoni tė parėt tuaj, qė ju shpallėn fjalėn e Perėndisė dhe, duke ēmuar rezultatin e sjelljes sė tyre, merrni si shembull besimin e tyre.

8

Krishti ėshtė i njėjtė dje, sot e pėrjetė.

9

Mos e lėshoni veten aty e kėtu prej doktrinah tė ndryshme dhe tė huaja, sepse ėshtė mirė qė zemra juaj tė forcohet me anė tė hirit dhe jo prej ushqimit, tė cilat nuk u dhanė asnjė dobi atyre aq sa ecėn.

10

Ne kemi njė altar prej tė cilit nuk kanė tė drejtė tė hanė ata qė i shėrbejnė tabernakullit.

11

Sepse trupat e atyre kafshėve, gjaku i tė cilave ėshtė sjellė prej kryepriftit nė shenjtėroren pėr mėkatin, digjen jashtė fushės.

12

Prandaj edhe Jezusi, pėr tė shenjtėruar popullin me gjakun e vet, pėsoi jashtė derės (sė qytetit)

13

Le tė dalim, pra, drejt tij jashtė fushės, duke bartur poshtėrimin e tij.

14

Sepse nuk kemi kėtu qytet tė pėrhershėm, por kėrkojmė atė qė ka pėr tė ardhur.

15

Me anė tė tij, pra, le t`i ofrojmė vazhdimisht Perėndisė njė flijim lavdie, domethėnė frytin e buzėve qė rrėfejnė emrin e tij.

16

Dhe mos harroni bamirėsinė dhe t`u jepni ndihmė tė tjerėve, sepse Perėndisė i pėlqejnė flijime tė tilla.

17

Dėgjoni tė parėt tuaj dhe nėnshtrohuni atyre, sepse ata rrijnė zgjuar pėr shpirtėrat tuaj, si ata qė duhet tė japin llogari; qė ta bėjnė kėtė me gėzim dhe jo me psheretima, sepse kjo nuk do t`ju sillte dobi.

18

Lutuni pėr ne, sepse ne besojmė se kemi ndėrgjegje tė mirė, duke dashur tė sillemi mirė nė ēdo gjė.

19

Dhe ju bėj thirrje edhe mė shumė ta bėni kėtė, qė unė tė kthehem te ju sa mė parė.

20

Dhe Perėndia e paqes, qė e ngriti nga tė vdekurit, me anė tė gjakut tė Besėlidhjes sė amshuar, Bariun e madh tė dhėnve, Perėndinė tonė Jezu Krisht,

21

ju bėftė tė pėrsosur pėr ēdo vepėr tė mirė, qė tė kryeni vullnetin e tij, duke punuar te ju atė qė ėshtė e pėlqyer pėrpara tij, me anė tė Jezu Krishtit, tė cilit i qoftė lavdi nė shekuj tė shekujve. Amen.

22

Dhe ju lutem, o vėllezėr, ta mbani kėtė fjalė kėshillimi, sepse ju shkrova shkurt.

23

Ta dini se vėllai Timoteu u lirua nga burgu. Nėse mbėrrin sė shpejti, unė do tė vij te ju bashkė me tė.

24

Pėrshėndetni tė gjithė tė parėt tuaj dhe gjithė shenjtorėt! Ju pėrshėndesin ata tė Italisė.

25

Hiri qoftė mbi ju tė gjithė! Amen.

 

Jakobi 1