Bibla Shqip

Jakobi 1

Jakobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Vėllezėr tė mi, mos i lidhni preferencat personale me besimin e Zotit tonė Jezu Krisht, Zoti i lavdisė.

2

Sepse nė qoftė se nė asamblenė tuaj hyn njė njeri me njė unazė prej ari, me rroba tė shkėlqyera, dhe hyn edhe njė i varfėr me njė rrobė tė fėlliqur,

3

dhe ju i drejtoni sytė nga ai qė vesh rroben e shkėlqyer dhe i thoni: ``Ti ulu kėtu, nė vendin e mirė``, dhe tė varfėrit i thoni: ``Ti rri atje, nė kėmbė``, ose: ``Ulu kėtu, afėr stolit tė kėmbėve tė mia``,

4

a nuk bėtė ju njė dallim nė mes tuaj, duke u bėrė kėshtu gjykatės me mendime tė kėqija?

5

Dėgjoni, vėllezėr tė mi shumė tė dashur, a nuk i zgjodhi Perėndia tė varfėrit e botės, qė tė jenė tė pasur nė besim dhe trashėgimtarė tė mbretėrisė qė ua premtoi atyre qė e duan?

6

Po ju i shnderuat tė varfėrit! A nuk janė vallė tė pasurit ata qė ju shtypin, dhe nuk janė kėta ata qė ju heqin nėpėr gjykata?

7

A nuk janė ata qė blasfemojnė emrin e lavdishėm qė u thirr mbi ju?

8

Nė qoftė se ju mė tė vėrtetė e pėrmbushni ligjin mbretėror sipas Shkrimit: ``Duaje tė afėrmin tėnd si vetveten``, bėni mirė;

9

por nė qoftė se bėni preferenca personale, ju kryeni mėkat dhe dėnoheni nga ligji si shkelės.

10

Sepse kushdo qė e zbaton gjithė ligjin, por e shkel nė njė pikė, ėshtė fajtor nė tė gjitha pikat.

11

Sepse ai qė ka thėnė: ``Mos shkel kurorėn``, ka thėnė gjithashtu: ``Mos vraj``. Prandaj nėse ti nuk shkel kurorėn, por vret, ti je shkelės i ligjit.

12

Prandaj tė flisni e tė veproni sikurse tė duhej tė gjykoheshit nga ligji i lirisė,

13

sepse gjyqi do tė jetė pa mėshirė pėr atė qė nuk ka treguar mėshirė; dhe mėshira triumfon mbi gjykimin.

14

Ē`dobi ka, vėllezėr tė mi, nėse dikush thotė se ka besim, por nuk ka vepra? A mund ta shpėtojė atė besimi?

15

Dhe nė qoftė se njė vėlla ose njė motėr janė tė zhveshur dhe u mungon ushqimi i pėrditshėm,

16

dhe dikush nga ju u thothė atyre: ``Shkoni nė paqe! Ngrohuni dhe ngopuni``, dhe nuk u jepni atyre gjėrat pėr tė cilat kanė nevojė pėr trupin, ē`dobi ka?

17

Po kėshtu ėshtė edhe besimi; nė qoftė se s`ka vepra, ėshtė i vdekur nė vetvete.

18

Po dikush do tė thotė: ``Ti ke besimin, dhe unė kam veprat``; mė trego besimin tėnd pa veprat e tua dhe unė do tė tė tregoj besimin tim me veprat e mia.

19

Ti beson se ka vetėm njė Perėndi. Mirė bėn; edhe demonėt besojnė dhe dridhen.

20

Po, a dėshiron tė kuptosh, o njeri i kotė, se besimi pa vepra ėshtė i vdekur?

21

Abrahami, ati ynė, a nuk u shfajėsua me anė tė veprave, kur e ofroi birin e vet, Isakun, mbi altar?

22

Ti e sheh se besimi vepronte bashkė me veprat e tij, dhe se, nėpėrmjet veprave, besimi u pėrsos.

23

Kėshtu u pėrmbush Shkrimi, qė thotė: ``Edhe Abrahami i besoi Perėndisė, dhe kjo iu numėrua pėr drejtėsi``; dhe u quajt miku i Perėndisė.

24

Ju shikoni, pra, se njeriu shfajėsohet nga veprat dhe jo vetėm nga besimi.

25

Gjithashtu a nuk u shfajėsua edhe Rahabi, lavirja, nga veprat, kur i priti tė dėrguarit dhe i pėrcolli nga njė udhė tjetėr?

26

Sepse, sikurse trupi pa frymėn ėshtė i vdekur, ashtu edhe besimi, pa vepra, ėshtė i vdekur.

 

Jakobi 3