Bibla Shqip

Jakobi 2

Jakobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Vėllezėr tė mi, mos u bėni shumė mėsues, duke ditur se do tė kemi njė gjykim mė tė ashpėr,

2

sepse tė gjithė gabojmė nė shumė gjėra. Nė qoftė se dikush nuk gabon nė tė folur, ėshtė njeri i pėrsosur, dhe ėshtė gjithashtu i aftė t`i vėrė fre gjithė trupit.

3

Ja, u vėmė fre nė gojė kuajve, qė tė na binden, dhe ta drejtojmė kėshtu gjithė trupin e tyre.

4

Ja, edhe anijet, edhe pse janė shumė tė mėdha dhe shtyhen nga erėra tė forta, drejtohen nga njė timon shumė i vogėl, atje ku do timonieri.

5

Kėshtu edhe gjuha ėshtė njė gjymtyrė e vogėl, por mbahet me tė madh. Ja, njė zjarr i vogėl ē`pyll tė madh djeg!

6

Edhe gjuha ėshtė njė zjarr, njė botė paudhėsie; ajo ėshtė vendosur midis gjymtyrėve tona, gjuha e fėlliq gjithė trupin, ndez ecjen e natyrės dhe ndizet nga Gehena.

7

Sepse ēdo lloj bishash, shpendėsh, zvaranikėsh e kafshėsh tė detit mund tė zbuten dhe janė zbutur nga natyra njerėzore,

8

kurse gjuhėn asnjė nga njerėzit s`mund ta zbusė; ėshtė njė e keqe e papėrmbajtshme, plot me helm vdekjeprurės.

9

Me atė ne bekojmė Perėndinė dhe Atin, dhe me tė ne mallkojmė njerėzit qė janė bėrė sipas shėmbėllimit tė Perėndisė.

10

Nga e njejta gojė del bekimi dhe mallkimi. Vėllezėr tė mi, nuk duhet tė ishte kėshtu.

11

Mos vallė burimi nxjerr nga e njejta vrimė ujė tė ėmbėl e tė hidhur?

12

A mundet tė prodhojė fiku ullinj, ose hardhia fiq? Kėshtu asnjė burim nuk mund tė japė ujė tė kripur dhe tė ėmbėl.

13

Kush ėshtė ndėr ju i urtė dhe i ditur? Le tė tregojė me sjellje tė bukur veprat e tij me zemėrbutėsi tė urtėsisė.

14

Por nė qoftė se ne zemrėn tuaj keni smirė tė hidhur dhe grindje, mos u mbani me tė madh dhe mos gėnjeni kundėr sė vėrtetės.

15

Kjo nuk ėshtė dituri qė zbret nga lart, por ėshtė tokėsore, shtazore, djallėzore.

16

Sepse atje ku ka smirė dhe grindje, atje ka trazirė dhe gjithfarė veprash tė kėqija,

17

Kurse dituria qė vjen nga lart, mė sė pari ėshtė e pastėr, pastaj pajtuese, e butė, e bindur, plot mėshirė dhe fryte tė mira, e paanshme dhe jo hipokrite.

18

Dhe fryti i drejtėsisė mbillet nė paqe pėr ata qė bėjnė paqen.

 

Jakobi 4