Bibla Shqip

Jakobi 3

Jakobi

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Nga vijnė luftėrat dhe grindjet te ju?. A nuk vijnė, nga pasionet qė luftojnė ndėr gjymtyrėt tuaja?

2

Ju lakmoni dhe nuk keni, ju vrisni dhe keni smirė dhe nuk fitoni gjė; ju ziheni dhe luftoni, por nuk keni, sepse nuk kėrkoni.

3

Ju kėrkoni dhe nuk merrni, sepse kėrkoni keqas qė tė shpenzoni pėr kėnaqėsitė tuaja.

4

O shkelės dhe shkelėse tė kurorės, a nuk e dini se miqėsia me botėn ėshtė armiqėsi me Perėndinė? Ai, pra, qė don tė jetė mik i botės bėhet armik i Perėndisė.

5

Apo pandehni se Shkrimi thotė kot: ``Fryma qė rri nė ne a lakmon deri nė smirė``?

6

Por ai jep hir edhe mė tė madh; prandaj thotė: ``Perėndia u kundėrvihet mendjemėdhenjve dhe u jep hir tė pėrulurve``.

7

Nėnshtrojuni, pra, Perėndisė, kundėrshtoni djallin dhe ai do tė largohet nga ju!

8

Afrohuni te Perėndia dhe ai do t`ju afrohet juve; pastroni duart tuaja, o mėkatarė; dhe pastroni zemrat o njerėz me dy mendje!

9

Pikėllohuni, mbani zi dhe qani; tė qeshurit tuaj le tė kthehet nė zi, dhe gėzimi nė trishtim.

10

Pėruluni pėrpara Zotit, dhe ai do t`ju lartėsojė!

11

Mos flisni keq pėr njeri tjetrin, vė-llezėr; ai qė flet kundėr vėllait dhe e gjykon vėllanė e vet, flet kundėr ligjit dhe gjykon ligjin; dhe, po tė gjykosh ligjin, ti nuk je zbatues i ligjit, por gjykatės.

12

Ka vetėm njė Ligjdhėnės, qė mund tė tė shpėtojė ose tė tė ēojė nė humbje; por ti kush je qė gjykon njė tjetėr?

13

Dhe tani, ju qė thoni: ``Sot ose nesėr do tė shkojmė nė atė qytet, dhe do tė rrijmė atje njė vit, do tė tregtojmė dhe do tė fitojmė``,

14

ndėrsa nuk dini pėr tė nesėrmen. Sepse ē`ėshtė jeta? Éshtė avull qė duket pėr pak, dhe pastaj humbet.

15

Nė vend qė tė thoni: ``Nė dashtė Zoti dhe nė paēim jetė, ne do tė bėjmė kėtė ose atė gjė``.

16

Ju, pėrkundrazi, mburreni nė arrogancėn tuaj; ēdo mburrje e tillė ėshtė e keqe.

17

Ai, pra, qė di tė bėjė tė mirė edhe nuk e bėn, bėn mėkat.

 

Jakobi 5