Bibla Shqip

1 e Pjetrit 2

1 e Pjetrit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Gjithashtu dhe ju, gra, nėnshtrojuni burrave tuaj, qė, edhe nėse disa nuk i binden fjalės, tė fitohen pa fjalė, nga sjellja e grave tė tyre,

2

kur tė shohin sjelljen tuaj tė dlirė dhe me frikė.

3

Stolia juaj tė mos jetė e jashtme: gėrshėtimi i flokėve, stolisja me ar ose veshja me rroba tė bukura,

4

por njeriu i fshehur i zemrės, me pastėrtinė qė nuk prishet tė njė shpirti tė butė dhe tė qetė, qė ka vlerė tė madhe pėrpara Perėndisė.

5

Sepse kėshtu stoliseshin dikur gratė e shenjta qė shpresonin nė Perėndinė, duke iu nėnshtruar burrave tė tyre,

6

ashtu si Sara, qė i bindej Abrahamit duke e quajtur "zot"; bija tė saj ju jeni, nė qoftė se bėni mirė dhe nuk trembeni nga ndonjė frikė.

7

Ju burra, gjithashtu, jetoni me gratė tuaja me urtėsi, duke e ēmuar gruan si njė enė mė delikate dhe e nderoni sepse janė bashkėtrashėgimtare me ju tė hirit tė jetės, qė tė mos pengohen lutjet tuaja.

8

Dhe mė nė fund jini tė gjithė tė njė mendjeje, tė dhembshur, plot dashuri vėllazėrore, tė mėshirshėm dhe dashamirės,

9

pa e kthyer tė keqen me tė keqe ose fyerjen me fyerje, po, pėrkundrazi, bekoni, duke e ditur se pėr kėtė u thirrėt, qė tė trashėgoni bekimin.

10

Sepse ``kush don ta dojė jetėn dhe tė shohė ditė tė mira, le ta ruajė gojėn e tij nga e keqja dhe buzėt e tij nga tė folurit me mashtrim;

11

tė largohet nga e keqja dhe tė bėjė tė mirėn, tė kėrkojė paqen dhe tė ndjekė atė,

12

sepse sytė e Zotit janė mbi tė drejtėt dhe veshėt e tij janė nė lutjen e tyre; por fytyra e Zotit ėshtė kundėr atyre qė bėjnė tė keqen``.

13

Dhe kush do t`ju bėjė keq, nė qoftė se ju ndiqni tė mirėn?

14

Por, edhe sikur tė vuani pėr drejtėsinė, lum ju! ``Pra, mos kini asnjė druajtje prej tyre dhe mos u shqetėsoni``,

15

madje shenjtėroni Zotin Perėndinė nė zemrat tuaja dhe jini gjithnjė gati pėr t`u pėrgjigjur nė mbrojtjen tuaj kujtdo qė ju kėrkon shpjegime pėr shpresėn qė ėshtė nė ju, por me butėsi e me druajtje,

16

duke pasur ndėrgjegje tė mirė, qė, kur t`ju padisin si keqbėrės, tė turpėrohen ata qė shpifin pėr sjelljen tuaj tė mirė nė Krishtin.

17

Sepse ėshtė mė mirė, nėse ėshtė i tillė vullneti i Perėndisė, tė vuani duke bėrė mirė, se sa duke bėrė keq,

18

sepse edhe Krishti ka vuajtur njė herė pėr mėkatet, i drejti pėr tė padrejtėt, pėr tė na ēuar te Perėndia. U vra nė mish, por u ngjall nga Fryma,

19

me anė tė sė cilės ai shkoi t`u predikojė frymėrave qė ishin nė burg,

20

qė dikur ishin rebelė, kur durimi i Perėndisė i priste nė ditėt e Noeut, ndėrsa po ndėrtohej arka, nė tė cilėn, pak vetė, gjithsejt tetė, shpėtuan nėpėrmjet ujit,

21

i cili ėshtė shėmbėllesa e pagėzimit (jo heqja e ndyrėsisė sė mishit, po kėrkesa e njė ndėrgjegjeje tė mirė te Perėndia), qė tani na shpėton edhe ne me anė tė ringjalljes sė Jezu Krishtit,

22

i cili shkoi nė qiell dhe ėshtė nė tė djathtėn e Perėndisė ku i janė nėnshtruar engjėj, pushtete dhe fuqie.

 

1 e Pjetrit 4