Bibla Shqip

1 e Pjetrit 3

1 e Pjetrit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 4

1

Sepse duke qenė se Krishti ka vuajtur pėr ne nė mish, armatosuni edhe ju me tė njėjtin mendim, sepse ai qė ka vuajtur nė mish pushoi sė mėkatuari,

2

pėr tė jetuar kohėn qė mbetet nė mish jo mė nė pasionet e njerėzve, por sipas vullnetit tė Perėndisė.

3

Sepse pėr ne ėshtė e mjaftueshme koha e jetės qė shkuam pėr tė kėnaqur gjėrat e dėshiruara nga johebrenjtė, kur ecnim nė shthurje, nė pasione, nė dehje, nė teprime, nė tė ngrėna e nė tė pira dhe nė idhujtari tė neveritshme.

4

Prandaj u duket ēudi qė ju nuk rendni me ta nė po ato teprime shthurjeje dhe flasin keq pėr ju.

5

Ata do tė japin llogari para atij qė ėshtė gati tė gjykojė tė gjallė e tė vdekur.

6

Pėr kėtė nė fakt, ungjilli u ėshtė predikuar edhe tė vdekurve, qė ata tė gjykohen nė mish sipas njerėzve, por tė jetojnė nė frymė sipas Perėndisė.

7

Tashmė fundi i tė gjithave u afrua; jini, pra, tė pėrkorė dhe rrini zgjuar pėr t`iu kushtuar lutjeve.

8

dhe tė keni para sė gjithash njė dashuri tė madhe pėr njeri tjetrin, sepse ``dashuria do tė mbulojė njė shumicė mėkatesh``.

9

Jini mikpritės njėri pėr tjetrin, pa murmuritje.

10

Gjithsecili le ta vėrė nė shėrbim tė tjetrit dhuntinė qė ka marrė, si kujdestarė tė mirė tė hirit tė shumėfarshėm tė Perėndisė.

11

Nėse dikush flet, le ta bėjė si tė shpa-llė orakullit tė Perėndisė; kush bėn njė shėrbim, le tė bėjė nė forcėn qė i jep Perėndia, qė nė gjithēka tė pėrlėvdohet Perėndia nėpėrmjet Jezu Krishtit, tė cilit i takon lavdia dhe pushteti pėr shekuj tė shekujve. Amen.

12

Shumė tė dashur, mos ju duket ēudi pėr provėn e zjarrit qė u bė ndėr ju pėr t`ju provuar, se si ju ndodhi diēka e jashtėzakonshme.

13

Por gėzohuni, duke qenė pjestarė tė mundimeve tė Krishtit, qė edhe nė zbulesėn e lavdisė sė tij tė mund tė gėzoheni dhe tė ngazėlloheni.

14

Nė qoftė se ju fyejnė pėr emrin e Krishtit, lum ju, sepse Fryma e lavdisė dhe Fryma e Perėndisė prehet mbi ju; nga ana e tyre ai blasfemohet, kurse nga ana juaj ai pėrlėvdohet.

15

Por asnjė nga ju le tė mos vuajė si vrasės ose vjedhės ose keqbėrės, o sepse pėrzihet nė punėt e tė tjerėve.

16

por, nėse dikush vuan si i krishterė, le tė mos ketė turp, por le tė pėrlėvdojė Perėndinė pėr kėtė.

17

Sepse erdhi koha qė tė fillojė gjyqi nga shtėpia e Perėndisė; dhe nėse fillon mė pėrpara nga ne, cili do tė jetė fundi i atyre qė nuk i binden ungjillit tė Perėndisė?

18

Dhe ``nėse i drejti mezi shpėton, ku do tė duket i pabesi dhe mėkatari?

19

Prandaj edhe ata qė vuajnė sipas vullnetit tė Perėndisė, le t`i besojnė shpirtrat e vet atij, si te Krijuesi besnik, duke bėrė tė mirėn.

 

1 e Pjetrit 5