Bibla Shqip

2 e Pjetrit 2

2 e Pjetrit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Shumė tė dashurit, kjo ėshtė e dyta letėr qė po ju shkruaj; nė tė cilat po e mbaj zgjuar mendjen tuaj tė kthjellėt duke iu drejtuar kujtesės suaj,

2

qė tė mbani mend fjalėt qė u thanė mė parė nga profetėt e shenjtė dhe nga urdhėrimi i vetė Zotit dhe Shpėtimtarit tė transmetuar nga ne apostujt.

3

Sė pari duhet tė dini kėtė, se nė ditėt e fundit do tė vijnė disa pėrqeshės, tė cilėt do tė ecin sipas dėshirave tė veta,

4

dhe do tė thonė: ``Ku ėshtė premtimi i ardhjes sė tij? Sepse, qė kur etėrit fjetėn, tė gjitha gjėrat mbetėn nė po atė gjendje si nė fillim tė krijimit``.

5

Sepse ata me dashje harruan se nėpėrmjet fjalės sė Perėndisė qiejt vinin nė eksistencė shumė kohė mė parė, dhe se toka doli nga uji dhe u sajua nėpėrmjet ujit,

6

pėr shkak tė tė cilit bota e atėhershme u mbulua nga uji dhe humbi,

7

ndėrsa qiejt dhe dheu i sotshėm janė ruajtur nga e njėjta fjalė pėr zjarrin, tė rezervuar pėr ditėn e gjyqit dhe tė humbjes sė njerėzve tė pabesė.

8

Por, shumė tė dashur, mos harroni kėtė gjė: se pėr Zotin njė ditė ėshtė si njė mijė vjet, dhe njė mijė vjet si njė ditė.

9

Zoti nuk vonon plotėsimin e premtimit tė tij, siē disa besojnė qė ai bėn; por ėshtė i durueshėm ndaj nesh, sepse nuk do qė ndokush tė humbasė, por qė tė gjithė tė vijnė nė pendim.

10

Dhe dita e Zotit do tė vijė si njė vjedhės natėn; atė ditė qiejt do tė shkojnė me krismė, elementėt do tė shkrihen nga tė nxehtit dhe veprat dhe toka qė janė nė tė do tė digjen krejt.

11

Pėrderisa tė gjitha kėto gjėra duhet tė shkatėrrohen, si tė mos duhet tė keni njė sjellje tė shenjtė dhe tė perėndishme,

12

duke pritur dhe shpejtuar ardhjen e ditės sė Perėndisė, pėr shkak tė sė cilės qiejt marrin flakė do tė treten, dhe elementėt tė konsumuar nga nxehtėsia do tė shkrihen?

13

Por ne, sipas premtimit tė tij, presim qiej tė rinj dhe toka tė re, nė tė cilėt banon drejtėsia.

14

Prandaj, shumė tė dashur, duke i pritur kėto gjėra, pėrpiquni tė jeni pėrpara tij tė papėrlyer dhe tė paqortueshėm, nė paqe.

15

Dhe kini parasysh se durimi i Zotit tonė ėshtė nė shėrbim tė shpėtimit, sikurse ju ka shkruar edhe vėllai ynė i dashur Pal, sipas diturisė qė iu dha;

16

Ashtu bėn ai nė tė gjitha letrat e tij, ku flet pėr kėto gjėra. Nė to ka disa gjėra tė vėshtira pėr t`u kuptuar, tė cilat tė paditurit dhe tė paqėndrueshmit i shtrėmbėrojnė, sikurse bėjnė me Shkrimet e tjera, pėr pėrhumbjen e tyre.

17

Ju pra, shumė tė dashur, duke i ditur kėto gjėra, ruajuni se mos ligėshtoheni nė qėndresėn tuaj, tė tėrhequr nga gabimi i tė pabesėve.

18

Por rrituni, nė hirin dhe nė njohjen e Zotit dhe tė Shpėtimtarit tonė Jezu Krisht. Atij i qoftė lavdia, tani dhe pėrjetė. Amen.

 

1 e Gjonit 1