Bibla Shqip

1 e Gjonit 1

1 e Gjonit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 2

1

Djema tė mi, ju shkruaj kėto gjėra qė tė mos mėkatoni; dhe nė qoftė se ndokush mėkatoi, kemi njė avokat te Ati, Jezu Krishtin tė drejtin.

2

Ai ėshtė shlyesi pėr mėkatet tona; dhe jo vetėm pėr tonat, por edhe pėr ata tė tė gjithė botės.

3

Dhe nga kjo e dimė se e kemi njohur atė, nė qoftė se i zbatojmė urdhėrimet e tij.

4

Ai qė thotė: ``Unė e kam njohur atė``, dhe nuk zbaton urdhėrimet e tij, ėshtė gėnjeshtar dhe e vėrteta nuk ėshtė nė tė.

5

Por kush e zbaton fjalėn e tij, nė tė me tė vėrtetė dashuria e Perėndisė ėshtė pėrsosur. Nga kjo e njohim se jemi nė tė.

6

Ai qė thotė se qėndron nė tė, duhet tė ecė edhe vetė sikurse ka ecur ai.

7

Vėllezėr, nuk ju shkruaj njė urdhėrim tė ri, por njė urdhėrim tė vjetėr, qė e kishit nga fillimi: urdhėrimi i vjetėr ėshtė fjala qė dėgjuat nga fillimi.

8

E megjithatė po ju shkruaj njė urdhėrim tė ri, qė ėshtė i vėrtetė nė tė dhe nė ju, sepse errėsira po shkon dhe tashmė po ndrit drita e vėrtetė.

9

Ai qė thotė se ėshtė nė dritė dhe urren vėllanė e vet, ėshtė ende nė errėsirė.

10

Ai qė e do vėllanė e vet qėndron nė dritė dhe nuk ka asgjė nė tė qė e bėnė tė bjerė.

11

Por ai qė urren vėllanė e vet ėshtė nė errėsirė, ecėn nė errėsirė dhe nuk di ku shkon, sepse errėsira ia ka verbuar sytė.

12

Djema, ju shkruaj sepse mėkatet ju janė falur nėpėrmjet emrit tė tij.

13

Etėr, ju shkruaj sepse ju e keni njohur atė qė ėshtė qė nga fillimi. Tė rinj, ju shkruaj sepse e mundėt tė ligun. Djema, po ju shkruaj sepse e keni njohur Atin.

14

Etėr, ju kam shkruar sepse e keni njohur atė qė ėshtė nga fillimi. Tė rinj, ju kam shkruar sepse jeni tė fortė dhe fjala e Perėndisė qėndron nė ju dhe sepse e mundėt tė ligun.

15

Mos e doni botėn, as gjėrat qė janė nė botė. Ne qoftė se ndokush do botėn, dashuria e Atit nuk ėshtė nė tė,

16

sepse gjithēka qė ėshtė nė botė, lakmia e mishit, lakmia e syve dhe krenaria e jetės, nuk vjen nga Ati, por nga bota.

17

Dhe bota kalon me lakminė e saj; por ai qė bėn vullnetin e Perėndisė mbetet pėrjetė.

18

Fėmijė, ėshtė ora e fundit. Dhe, sikurse e dėgjuat, antikrishti duhet tė vijė, dhe tani janė shfaqur shumė antikrishtė; prej nga e dimė se ėshtė ora e fundit.

19

Mes nesh dolėn, por nuk ishin nga tanėt, sepse, po tė ishin nga tanėt, do tė kishin qėndruar me ne; por kjo ndodhi qė tė dalė se nuk janė tė gjithė nga tanėt.

20

Por ju keni vajosjen nga i Shenjti dhe i dini ēdo gjė.

21

Nuk ju shkrova juve sepse nuk e njihni tė vėrtetėn, por sepse ju e njihni dhe sepse asnjė gėnjeshtėr nuk del nga e vėrteta.

22

Kush ėshtė gėnjeshtari, veēse ai qė mohon se Jezus ėshtė Krishti? Antikrishti ėshtė ai, qė mohon Atin dhe Birin.

23

Kushdo qė mohon Birin, s`ka as Atin; kushdo qė njeh Birin, ka edhe Atin.

24

Ajo qė ju, pra, dėgjuat nga fillimi le tė qėndrojė nė ju; nė qoftė se ajo qė dėgjuat nga fillimi qėndron nė ju, edhe ju do tė qėndroni nė Birin dhe nė Atin.

25

Dhe ky ėshtė premtimi qė ai na bėri: jeta e pėrjetshme.

26

Ju shkrova kėto gjėra pėr ata qė kėrkojnė t`ju gėnjejnė.

27

Dhe, sa pėr ju, vajosja qė keni marrė prej tij qėndron nė ju dhe nuk keni nevojė qė ndokush t`ju mėsojė; por, duke qenė se vajosja e tij ju mėson ēdo gjė dhe ėshtė e vėrtetė e nuk ėshtė gėnjeshtėr, qėndroni nė tė ashtu sikurse ju mėsoi.

28

Edhe tani, djema, qėndroni nė tė qė, kur tė shfaqet ai, ne tė mund tė kemi besim, dhe nė ardhjen e tij tė mos turpėrohemi para Tij.

29

Nė qoftė se e dini se ai ėshtė i drejtė, ta dini se kushdo qė praktikon drejtėsinė ka lindur prej tij.

 

1 e Gjonit 3