Bibla Shqip

1 e Gjonit 2

1 e Gjonit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 3

1

Shikoni ē`dashuri tė madhe na dha Ati, qė tė quhemi bij tė Perėndisė. Prandaj bota nuk na njeh, sepse nuk e ka njohur atė.

2

Shumė tė dashur, tani jemi bij tė Perėndisė, por ende nuk ėshtė shfaqur ē`do tė jemi; por dimė se, kur tė shfaqet ai, do tė jemi tė ngjashėm me tė, sepse do ta shohim se si ėshtė ai.

3

Dhe kushdo qė e ka kėtė shpresė nė tė, le ta pastrojė veten, siē ėshtė i pastėr ai.

4

Kush bėn mėkat, bėn edhe shkelje tė ligjit; dhe mėkati ėshtė shkelje e ligjit.

5

Dhe ju e dini se ai u shfaq pėr tė hequr mėkatet tona; dhe nė tė nuk ka mėkat.

6

Kush qėndron nė tė nuk mėkaton; kush mėkaton nuk e ka parė dhe as nuk e ka njohur.

7

Djema, kurrkush mos ju mashtroftė: ai qė zbaton drejtėsinė ėshtė i drejtė, ashtu sikur ėshtė i drejtė ai.

8

Kush kryen mėkat ėshtė nga djalli, sepse djalli mėkaton nga fillimi; prandaj ėshtė shfaqur Biri i Perėndisė: pėr tė shkatėrruar veprat e djallit.

9

Kush lindi nga Perėndia nuk kryen mėkat, sepse fara e Perėndisė qėndron nė tė dhe nuk mund tė mėkatojė sepse lindi nga Perėndia.

10

Prej kėsaj njihen bijtė e Perėndisė dhe bijtė e djallit; kushdo qė nuk praktikon drejtėsinė nuk ėshtė nga Perėndia, dhe i tillė nuk ėshtė as ai qė nuk do vėllanė e vet.

11

Sepse ky ėshtė mesazhi qė dėgjuat nga fillimi. Ta duam njeri-tjetrin,

12

jo sikundėr Kaini, i cili ishte nga i ligu dhe vrau vėllanė e vet. Dhe pėr ēfarė arėsye e vrau atė? Sepse veprat e tij ishin tė liga dhe ato tė tė vėllait ishin tė drejta.

13

Mos u ēuditni, vėllezėr tė mi, nėse bota ju urren.

14

Ne e dimė se kemi kaluar nga vdekja nė jetė, sepse i duam vėllezėrit; kush nuk e do vėllanė e vet, mbetet nė vdekje.

15

Kushdo qė urren vėllanė e vet ėshtė vrasės; dhe ju e dini se asnjė vrasės nuk ka jetė tė pėrjetshme tė qėndrueshme nė vete.

16

Nga kjo e kemi njohur dashurinė: ai e dha jetėn e vet pėr ne; dhe ne duhet ta japim jetėn tonė pėr vėllezėrit.

17

Dhe nėse njėri ka tė mirat e kėsaj bote dhe sheh tė vėllanė qė ėshtė nė nevojė dhe e mbyll zemrėn e tij, si qėndron nė tė dashuria e Perėndisė?

18

Djema tė rinj, tė mos duam me fjalė, as me gjuhė, por me vepra dhe nė tė vėrtetė.

19

Dhe nga kjo ne dimė se jemi nė tė vėrtetėn dhe do t`i bindim zemrat tona para atij;

20

sepse, po tė na dėnojė zemra jonė, Perėndia ėshtė mė i madh se zemra jonė dhe njeh ēdo gjė.

21

Shumė tė dashur, nėse zemra jonė nuk na dėnon, kemi siguri para Perėndisė;

22

dhe ē`tė kėrkojmė, e marrim nga ai, sepse zbatojmė urdhėrimet e tij dhe bėjmė gjėrat qė janė tė pėlqyera prej tij.

23

Dhe ky ėshtė urdhėrimi i tij qė besojmė nė emrin e Birit tė tij Jezu Krisht dhe ta duam njeri-tjetrin si na urdhėroi ai.

24

Ai qė zbaton urdhėrimet e tij qėndron nė Perėndinė, dhe Ai nė tė; dhe prej kėsaj ne dijmė se ai qėndron nė ne: nga Fryma qė ai na dha.

 

1 e Gjonit 4