Bibla Shqip

1 e Gjonit 4

1 e Gjonit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 5

1

Kushdo qė beson se Jezusi ėshtė Krishti, ka lindur nga Perėndia; dhe kushdo qė do atė qė e ka ngjizur, do edhe atė qė ka qenė ngjizur nga ai.

2

Nga kjo ne dimė ti duam bijtė e Perėndisė: kur duam Perėndinė dhe zbatojmė urdhėrimet e tij.

3

Sepse kjo ėshtė dashuria e Perėndisė: qė ne tė zbatojmė urdhėrimet e tij; dhe urdhėrimet e tij nuk janė tė rėnda.

4

Sepse ēdo gjė qė ka lindur nga Perėndia e mund botėn; dhe kjo ėshtė fitorja qė e mundi botėn: besimi ynė

5

Cili ėshtė ai qė e mund botėn, veē se ai qė beson se Jezusi ėshtė Biri i Perėndis?

6

Ky ėshtė ai qė erdhi me anė tė ujit e gjakut, Jezu Krishti; jo vetėm me anė tė ujit, por me anė tė ujit e me anė tė gjakut. Dhe Fryma ėshtė ai qė dėshmon, sepse Fryma ėshtė e vėrteta.

7

Sepse tre janė ata qė dėshmojnė nė qiell: Ati, Fjala dhe Fryma e Shenjtė; dhe kėta tė tre janė njė.

8

Edhe tre janė ata qė dėshmojnė mbi dhe: Fryma, uji dhe gjaku; dhe kėta tė tre janė tė njė mendimi.

9

Nė qoftė se ne pranojmė dėshminė e njerėzve, dėshmia e Perėndisė ėshtė mė e madhe, sepse kjo ėshtė dėshmia e Perėndisė qė ai dha pėr Birin e tij.

10

Ai qė beson nė Birin e Perėndisė ka kėtė dėshmi nė vetvete; ai qė nuk beson te Perėndia, e ka bėrė atė gėnjeshtar, sepse nuk i besoi dėshmisė qė Perėndia dha pėr Birin e tij.

11

Dhe dėshmia ėshtė kjo: Perėndia na dha jetėn e pėrjetshme dhe kjo jetė ėshtė nė Birin e tij.

12

Ai qė ka Birin, ka jetėn; ai qė nuk ka Birin e Perėndisė, nuk ka jetėn.

13

Jua shkrova kėto gjėra juve qė besoni nė emrin e Birit tė Perėndisė, qė tė dini se keni jetėn e pėrjetshme dhe qė tė besoni nė emrin e Birit tė Perėndisė.

14

Kjo ėshtė siguria qė kemi pėrpara tij: nėse kėrkojmė diēka sipas vullnetit tė tij, ai na e plotėson:

15

Dhe nėse dimė se ai na i plotėson tė gjitha ato qė i kėrkojmė, ne dimė se i kemi ato qė i kėrkuam atij.

16

Nė se dikush sheh vėllanė e vet se kryen njė mėkat qė nuk ēon nė vdekje, le t`i lutet Perėndisė, dhe ai do t`i japė jetėn, atyre qė bėjnė mėkat qė nuk ēon nė vdekje. Ka mėkat qė ēon nė vdekje nuk them qė ai tė lutet pėr kėtė.

17

Ēdo paudhėsi ėshtė mėkat; por ka mėkat qė nuk ēon nė vdekje.

18

Ne dimė se kushdo qė ka lindur nga Perėndia nuk mėkaton; ai qė ka lindur nga Perėndia e ruan veten e tij, dhe i ligu nuk e prek atė.

19

Ne dimė se jemi nga Perėndia dhe se gjithė bota dergjet nė ligėsi.

20

Por ne dimė se Biri i Perėndisė erdhi dhe na dha tė kuptuarit, qė ne tė njohim atė qė ėshtė i Vėrteti; dhe ne jemi nė tė Vėrtetin, nė Birin e tij Jezu Krisht; ky ėshtė i vėrteti Perėndi dhe jeta e pėrjetshme.

21

Djema, ruani veten nga idhujt.

 

2 e Gjonit 1