Bibla Shqip

1 e Gjonit 5

2 e Gjonit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Plaku; zonjės sė zgjedhur dhe bijve tė saj qė i dua nė tė vėrtetė, dhe jo vetėm unė, por edhe tė gjithė ata qė e kanė njohur tė vėrtetėn,

2

pėr shkak tė sė vėrtetės qė qėndron nė ne dhe do tė jetė me ne pėrjetė:

3

hiri, mėshira dhe paqja qofshin me ju nga Perėndia Ati dhe nga Zoti Jezu Krisht, Biri i tė Atit, nė tė vėrtetė dhe nė dashuri.

4

U gėzova fort qė gjeta disa nga bijtė e tu duke ecur nė tė vėrtetėn, sipas urdhėrimit qė morėm nga Ati.

5

Dhe tani tė lutem ty, zonjė, jo sikur po tė shkruaj njė urdhėrim tė ri, por atė qė kishim pasur nga fillimi, qė ta duam njėri-tjetrin.

6

Dhe kjo ėshtė dashuria, tė ecim sipas urdhėrimeve tė tij. Sikurse e dėgjuat nga fillimi, ky ėshtė urdhėrimi qė morėm, qė tė ecni nė tė.

7

Sepse nė botė kanė dalė shumė mashtrues, tė cilėt nuk rrėfejnė se Jezu Krishti ka ardhur nė mish; ky ėshtė mashtruesi dhe antikrishti.

8

Bėni kujdes se mos humbni fryti i gjėrave tė kryera, por bėni nė menyrė tė merrni njė shpėrblim tė plotė.

9

Kushdo qė shkon tej dhe nuk qėndron nė doktrinėn e Krishtit, nuk ka Perėndi; kush qėndron nė doktrinėn e Krishtit, ka Atin dhe Birin.

10

Nė qoftė se dikush vjen tek ju dhe nuk sjell kėtė doktrinė, mos e pranoni nė shtėpi dhe mos e pėrshėndetni,

11

sepse ai qė e pėrshėndet bėhet pjestar nė veprat e tij tė liga.

12

Megjithse kisha shumė gjėra pėr t`ju shkruar, nuk desha ta bėjė me letėr dhe bojė, por shpresoj tė vij te ju dhe t`ju flas me gojė, qė gėzimi juaj tė jetė i plotė.

13

Bijtė e motrės sate tė zgjedhur tė pėrshėndesin. Amen.

 

3 e Gjonit 1