Bibla Shqip

2 e Gjonit 1

3 e Gjonit

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

Plaku, Gajit shumė tė dashur, tė cilin unė e dua nė tė vėrtetė.

2

Shumė i dashur, unė dėshiroj tė kesh mbarėsi nė ēdo gjė dhe tė gėzosh shėndet tė mirė, ashtu si ka mbarėsi shpirti yt.

3

Sepse u gėzova shumė kur erdhėn disa vėllezėr dhe dėshmuan pėr besnikėrinė tėnde ndaj sė vėrtetės, se si ecėn ti nė tė vėrtetėn.

4

Nuk kam gėzim mė tė madh nga ky: tė dėgjoj se bijtė e mi ecin nė tė vėrtetėn.

5

Shumė i dashur, ti vepron me besnikėri nė tė gjitha ato qė bėn pėr vėllezėrit dhe tė huajt.

6

Ata dėshmuan pėr dashurinė tėnde pėrpara kishės; dhe ti tė bėsh mirė tė gujdesėsh pėr udhėtimin e tyre nė mėnyrė tė denjė pėr Perėndinė,

7

sepse ata dolėn pėr emrin e tij, pa marrė asgjė nga johebrenjtė.

8

Ne e kemi pėr detyrė, pra, t`i presim kėta njerėz, qė tė jemi bashkėpunėtorė nė ēėshtjen e sė vėrtetės.

9

I shkrova kishės, por Diotrefi, qė do tė jetė i pari ndėr ta, nuk na pret.

10

Prandaj, po tė vij, do t`i kujtoj atij veprat qė bėn, duke folur fjalė tė liga kundėr nesh; dhe duke mos u mjaftuar me kėto, ai vetė nuk i pret vėllezėrit dhe i ndalon ata qė duan t`i presin e i pėrjashton nga kisha.

11

Shumė i dashur, mos imito tė keqen, por tė mirėn. Ai qė bėn tė mirėn ėshtė nga Perėndia, por ai qė bėn tė keqen nuk e ka parė Perėndinė.

12

Pėr Demetrin tė gjithė dėshmojnė, madje edhe vetė e vėrteta; edhe ne dėshmojmė pėr tė, dhe ti e di se dėshmia jonė ėshtė e vėrtetė.

13

Kisha shumė pėr tė tė shkruar, por nuk dua tė tė shkruaj me bojė e penė;

14

por shpresoj tė tė shoh sė shpejti dhe do tė flasim gojarisht.

15

Paqja me ty. Tė pėrshėndesin miqtė. Pėrshėndeti miqtė njė pėr njė.

 

Juda 1