Bibla Shqip

3 e Gjonit 1

Jude

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

1

  Juda, shėrbėtor i Jezu Krishtit dhe vėllai i Jakobit, tė thirrurve qė u shenjtėruanto nė Perėndinė Atė dhe tė ruajtur ne Jezu Krisht. 

2

mėshira, paqja dhe dashuria u shumoftė nė ju.

3

Shumė tė dashur, ndėrsa isha ngulmues qė t`ju shkruaja pėr shpėtimin e pėrbashkėt, ndjeva nevojėn t`ju shkruaj juve, dhe t`ju bėj thirrje tė luftoni pėr besimin, qė u qe trasmetuar shenjtorėve njė herė e pėrgjithmonė.

4

Sepse depėrtuan ndėrmjet jush disa njerėz, qė qenė shėnuar qė moti pėr kėtė dėnim, tė pabesė qė e kthejnė hirin e Perėndisė tonė nė imoralitet dhe mohojnė tė vetmin Zotėri Perėndi, dhe Zotin tonė Jezu Krisht.

5

Dhe dua t`ju kujtoj, ndonėse tashmė i dini gjithė kėto, se Zoti, pasi e shpėtoi popullin e tij nga vendi i Egjiptit, pastaj i shkatėrroi ata qė nuk besuan.

6

Ai i ruajti me pranga tė pėrjetshme nė errėsirė pėr gjyqin e ditės sė madhe, edhe engjėjt qė nuk e ruajtėn gjendjen e tyre tė parė, po e lanė banimin e tyre,

7

posi Sodoma dhe Gomora edhe qytetet pėrreth, qė u dhanė pas kurvėrimit dhe u dhanė pas ēoroditjesh seksuale, janė vėnė pėrpara si shembull, duke pėsuar ndėshkimin e njė zjarri tė pėrjetshėm;

8

nė tė njėjtėn menyrė ndotin edhe kėta ėndėrrues mishin, pėrbuzin pushtetin dhe blasfemojnė kundėr dinjiteteve.

9

Por kryeengjėlli Mikael, kur nė kundėrshtim me djallin debatonte pėr trupin e Moisiut, nuk guxoi tė shqiptojė njė gjykim fyes, por tha: ``Zoti tė qortoftė!``.

10

Kurse kėta flasin keq pėr tė gjitha gjėrat qė nuk i dinė, dhe pėr tė gjitha gjėrat qė njohin nė menyrė natyrale, si kafshė pa arėsye, nė kėto gjėra prishin veten,

11

Mjerė ata, sepse kanė marrė rrugėn e Kainit dhe u dhanė pas ēoroditjes sė Balaamit pėr fitim dhe mbaruan nė rebelim e Koreut.

12

Kėta janė njolla nė agapit tuaja, kur hanė e pinė bashkė me ju pa druajtje duke kullotur veten e tyre; ata janė re pa ujė, tė shtyrė andej kėndej nga erėrat, drurė vjeshte pa fruta, dyfish tė vdekur, tė shkulur me rrėnjė,

13

valė deti tė egra qė shkumbėzojnė paudhėsitė e tyre, yje tė kėputur pėr tė cilėt ėshtė ruajtur terri i errėsirės pėr gjithmon.

14

Dhe pėr kėta profetizoi edhe Enoku, i shtati pas Adamit, duke thėnė: ``Ja, Zoti erdhi me mijėrat e tij tė shenjtė,

15

pėr tė bėrė gjyqin kundėr tė gjithėve dhe pėr tė bindur tė gjithė tė pabesėt nė mes tyre pėr tė gjitha veprat e paudhėsisė dhe pėr tė gjitha fjalėt fyese qė mėkatarėt e pabesė folėn kundėr tij``.

16

Kėta janė murmuritės, qė ankohen pėr fatin e tyre, qė ecin sipas pasioneve tė tyre; dhe goja e tyre flet fjalė krenarie dhe u bėjnė lajka njerėzve pėr dobi tė vet.

17

Por ju, shumė tė dashur, mbani mend fjalėt qė ju kanė parathėnė apostujt e Zotit tonė Jezu Krisht.

18

Ata ju thoshnin qė nė kohėn e fundit do tė ketė tallės qė do tė ecin sipas pasioneve tė tyre tė paudhėsisė.

19

Kėta janė ata qė shkaktojnė pėrēarjet, njerėz mishor, qė s`kanė Frymėn.

20

Por ju, shumė tė dashur, duke ndėrtuar veten tuaj mbi besimin tuaj shumė tė shenjtė, duke u lutur nė Frymėn e Shenjtė,

21

ruhuni nė dashurinė e Perėndisė, duke pritur mėshirėn e Zotit tonė Jezu Krisht, pėr jetėn e pėrjetshme.

22

Dhe kini dhemshuri pėr njėri duke pėrdorur dallim,

23

por shpėtojini tė tjerėt me druajtje, duke ia rrėmbyer zjarrit, dhe duke urryer edhe rroben e ndotur nga mishi.

24

Dhe atij qė mund t`ju ruajė nga ēdo rrėzim dhe t`ju nxjerrė para lavdisė sė tij tė paqortueshėm dhe me gėzim,

25

tė vetmit Perėndi tė ditur, Shpėtimtarit tonė, i qoftė lavdi, madhėshti, sundim dhe pushtet, tani dhe pėrjetė. Amen.

 

Zbulesa 1