Bibla Shqip

Juda 1

Zbulesa

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 1

 1    Zbulesa e Jezu Krishtit, qė Perėndia ia dha pėr t`u treguar shėrbėtorėve tė tij gjėrat qė duhet tė ndodhin pėr sė shpejti dhe e bėri tė ditur, duke ia dėrguar nėpėrmjet engjėllit tė tij, shėrbėtorit tė vet Gjon,

2

i cili dėshmoi fjalėn e Perėndisė dhe dėshminė e Jezu Krishtit, dhe tė gjitha gjėrat qė pa.

3

Lum ai qė lexon dhe lum ata qė dėgjojnė fjalėt e kėsaj profecie dhe qė ruajnė ato qė janė shkruar nė tė, sepse koha ėshtė afėr.

4

Gjoni, shtatė kishave qė janė nė Azi: hir pėr ju dhe paqe nga ana e atij qė ėshtė dhe qė ishte dhe qė do tė vijė; edhe nga tė shtatė frymėrat qė janė pėrpara fronit tė tij,

5

dhe nga Jezu Krishti, dėshmitari besnik, i parėlinduri prej sė vdekurish dhe Princ i mbretėrve tė dheut.

6

Atij qė na deshi dhe na lau nga mėkatet tona nė gjakun e tij, dhe na bėri mbretėr dhe priftėr pėr Perėndinė dhe Atin e tij, atij i qoftė lavdi dhe pushtet nė shekuj tė shekujve. Amen.

7

Ja, ai vjen me retė dhe ēdo sy do ta shohė, edhe ata qė e tejshpuan; dhe tė gjitha fiset e dheut do tė vajtojnė pėr tė. Po, amen.

8

``Unė jam Alfa dhe Omega, fillimi dhe mbarimi``, thotė Zoti ``qė ėshtė dhe qė ishte dhe qė vjen, i Plotfuqishmi``.

9

Unė, Gjoni, qė jam edhe vėllai juaj dhe pjestar bashkė me ju nė pikėllimin, nė mbretėrinė dhe nė durimin e Jezu Krishtit, isha nė ishullin qė quhet Patmos, pėr fjalėn e Perėndisė dhe pėr dėshminė e Jezu Krishtit.

10

Isha nė Frymė ditėn e Zotit dhe dėgjova pas meje njė zė tė madh si nga njė bori,

11

qė thoshte: ``Unė jam Alfa dhe Omega, i pari dhe i fundit, dhe ēfarė sheh, shkruaji nė njė libėr dhe ua dėrgo shtatė kishave qė janė nė Azi: nė Efes, nė Smirnė, nė Pergam, nė Tiatirė, nė Sardė, nė Filadelfi dhe nė Laodice``.

12

Dhe u solla tė shoh zėrin qė foli me mua. Dhe, si u solla, pashė shtatė shandanė ari

13

dhe, nė mes tė shtatė shandanėve, njė tė ngjashėm me njė Bir njeriu, tė veshur me njė petk tė gjatė deri te kėmbėt dhe ngjeshur me njė brez ari nė gjoks.

14

Dhe kryet e tij dhe flokėt e tij ishin tė bardhė si lesh i bardhė, si bora, dhe sytė e tij e ngjanin njė flake zjarri.

15

Dhe kėmbėt e tij ngjanin me bronz tė kulluar, si tė skuqur nė furrė dhe zėri i tij si zė shumė ujėrash.

16

Dhe kishte nė dorėn e tij tė djathtė shtatė yje dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė, me dy tehe, dhe fytyra e tij si dielli qė ndrin me forcėn e tij.

17

Dhe kur e pashė, rashė para kėmbėve tė tij si i vdekur. Dhe ai vuri dorėn e tij tė djathtė mbi mua, duke mė thėnė: ``Mos u tremb! Unė jam i pari dhe i fundit,

18

dhe i gjalli; isha i vdekur, por ja, jam i gjallė nė shekuj tė shekujve, amen; dhe unė i kam ēelėsat e vdekjes e tė Hadesit.

19

Shkruaj, pra, gjėrat qė pe, ato qė janė dhe ato qė do tė ndodhin pas atyre,

20

misterin e tė shtatė yjeve qė ti pe nė tė djathtėn time, dhe tė shtatė shandanėve prej ari. Tė shtatė yjet janė engjėjt e shtatė kishave, dhe tė shtatė shandanėt qė pe janė shtatė kishat``.

Zbulesa 2