Bibla Shqip

Zbulesa 1

Zbulesa

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 2

1

``Engjėllit tė kishės nė Efes shkruaji: kėtė thotė ai qė mban tė shtatė yjet nė tė djathtėn e tij dhe qė ecėn nė mes tė shtatė shandanėve prej ari.

2

Unė i njoh veprat e tua, mundin tėnd dhe durimin tėnd edhe se ti s`mund t`i durosh tė kėqijtė; ti i vure nė provė ata qė pretendojnė se janė apostuj dhe nuk janė dhe i gjete gėnjeshtarė.

3

Ti ke duruar, ke qėndrueshmėri dhe pėr hir tė emrit tim je munduar pa u lodhur.

4

Por kam diēka kundėr teje, sepse dashurinė tėnde tė parėn e le.

5

Kujtohu, pra, se nga ke rėnė, pendohu, dhe bėj veprat e para; nė mos do tė vi sė shpejti te ti dhe do ta luaj shandanin tėnd nga vendi i vet, nėse nuk pendohesh.

6

Por ti ke kėtė, qė i urren veprat e Nikolaitėve, qė i urrej edhe unė.

7

Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė u thotė Fryma kishave: kujt fiton do t`i jap tė hajė nga pema e jetės, qė ėshtė nė mes tė parajsės sė Perėndisė``.

8

``Dhe engjėllit tė kishės nė Smirnė, shkruaji: kėtė thotė i pari dhe i fundit, qė qe i vdekur dhe kthehej nė jetė.

9

Unė i njoh veprat e tua, dhe shtrengimin e varfėrinė (por ti je i pasur) dhe blasfeminė e atyre qė e quajnė veten Judenj, por nuk janė, por janė njė sinagogė e Satanit.

10

Mos ki frikė nga ato pėr tė cilat do tė vuash; ja, djalli do tė hedhė disa prej jush nė burg, qė tė provoheni, dhe ju do tė keni shtrengim pėr dhjetė ditė. Ji besnik deri nė vdekje dhe unė do tė tė jap kurorėn e jetės.

11

Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė Fryma u thotė kishave: kush fiton nuk do tė preket nga vdekja e dytė``.

12

``Dhe engjėllit tė kishės nė Pergam, shkruaji: Kėto gjėra thotė ai qė ka shpatėn e mprehtė me dy tehė:

13

Unė i di veprat e tua dhe ku banon, atje ku ėshtė froni i Satanit; dhe ti mbahesh fort tek emri im dhe nuk e mohove besimin nė mua, edhe nė ato ditė kur Antipa, dėshmitari im, besnik, u vra midis jush, atje ku banon Satani.

14

Por kam disa gjėra kundėr teje: sepse ke aty disa qė mbajnė mėsimin e Balaamit, i cili e mėsoi Balakun t`u vėrė njė gurė pengese pėrpara bjive tė Izraelit qė tė hanė flijime idhujsh dhe tė kurvėrojnė.

15

Kėshtu ti ke edhe disa qė mbajnė mėsimin e Nikolaitėve, tė cilėn gjė e urrej.

16

Pendohu, pėrndryshe do tė vij sė shpejti te ti dhe do tė luftoj kundėr tyre me shpatėn e gojės sime.

17

Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė Fryma u thotė kishave: kujt fiton do t`i jap tė hajė nga mana qė ėshtė fshehur; dhe do t`i jap njė gur tė bardhė, dhe mbi gur ėshtė shkruar njė emėr i ri, tė cilin s`e njeh askush, pėrveē atij qė e merr``.

18

``Edhe engjėllit tė kishės nė Tiatirė shkruaji: Kėto gjėra thotė Biri i Perėndisė, ai qė ka sytė si flakė zjarri dhe kėmbėt e tij janė tė ngjashėm me bronz tė shkėlqyeshėm.

19

Unė i njoh veprat e tua, dashurinė tėnde, besimin tėnd, shėrbimin tėnd, durimin tėnd dhe di qė veprat e tua tė fundit janė mė tė shumta se tė parat.

20

Por kam disa gjėra kundėr teje, sepse ti e lejon gruan Jezabel, qė e quan veten profeteshė, tė mėsojė dhe t`i mashtrojė shėrbėtorėt e mi tė kurvėrojnė dhe tė hanė gjėra tė flijiuara idhujve.

21

Dhe i dhashė kohė qė tė pendohet pėr kurvėrinė e saj, por ajo nuk u pendua.

22

Ja, unė e flakė atė nė njė shtrat vuajtjesh, dhe ata qė kurvėrojnė me tė, nė shtrėngim tė madh, po nuk u penduan pėr veprat e tyre;

23

Dhe do t`i godas me vdekje bijtė e saj; dhe tė gjitha kishat do tė njohin se unė jam ai qė heton mendjet dhe zemrat; dhe do t`i jap gjithsecilit nga ju sipas veprave tė veta.

24

Por juve dhe tė tjerėve qė janė nė Tiatirė, qė nuk kanė kėtė doktrinė dhe nuk i kanė njohur thellėsirat e Satanit, siē e quajnė ata, unė them: nuk do tė vė barrė tjetėr mbi ju;

25

por mbajeni fort atė qė keni, derisa tė vij.

26

Dhe kujt fiton dhe i ruan deri nė fund veprat e mia, do t`i jap pushtet mbi kombet;

27

dhe ai do t`i qeverisė ata me njė shufėr hekuri dhe ata do tė thyhen si enė argjile, sikurse mora edhe unė pushtet prej Atit tim;

28

dhe unė do t`i jap atij yllin e mėngjesit.

29

Kush ka veshė, le tė dėgjojė atė qė Fryma u thotė kishave``.

Zbulesa 3