Bibla Shqip

Zbulesa 4

Zbulesa

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 5

1

Pastaj pashė nė dorėn e djathtė tė atij qė rrinte ulur mbi fron, njė libėr tė shkruar pėrbrenda dhe pėrjashta, tė vulosur me shtatė vula.

2

Dhe pashė njė engjėll tė fuqishėm, qė proklamoi me zė tė madh: ``Kush ėshtė i denjė tė hapė librin dhe tė zgjidhė vulat e tij?``.

3

Po kurrkush, as nė qiell, as mbi dhe, as nėn dhe, nuk mund tė hapte librin e ta shihte atė.

4

Edhe unė qaja shumė, sepse s`qe gjetur asnjė i denjė tė hapė dhe tė lexojė librin, dhe as ta shohė.

5

Atėherė njė nga pleqtė mė tha: ``Mos qaj; ja, Luani i fisit tė Judės, Rrėnja e Davidit, fitoi tė hapė librin dhe tė zgjidhė tė shtatė vulat e tij``.

6

Dhe pashė, nė mes tė fronit dhe tė katėr gjenieve tė gjalla dhe nė mes tė pleqve, njė Qengj si i therur, i cili kishte shtatė brirė dhe shtatė sy, qė janė tė shtatė Frymėrat e Perėndisė, tė dėrguar nė gjithė dheun.

7

Ai erdhi dhe mori librin nga dora e djathtė e atij qė rrinte mbi fron.

8

Dhe, mbasi e mori librin, tė katėr qeniet e gjalla dhe tė njėzet e katėr pleqtė ranė pėrmbys pėrpara Qengjit, duke pasur secili njė qeste dhe disa kupa ari plot me erė tė kėndshme, tė cilat janė lutjet e shenjtorėve.

9

Dhe kėndonin njė kėngė tė re duke thėnė: ``Ti je i denjė ta marrėsh librin dhe tė hapėsh vulat e tij, sepse ti u there, dhe me gjakun tėnd na bleve te Perėndia nga ēdo fis, gjuhė, popull dhe komb,

10

dhe na bėre mbretėr dhe priftėr pėr Perėndinė tonė, dhe do tė mbretėrojmė mbi dhe``.

11

Pastaj pashė, dhe dėgjova zėrin e shumė engjėjve pėrqark fronit, qenieve tė gjalla dhe pleqve; dhe numri i tyre ishte dhjetė mijėra dhjetė mijėrash dhe mijėra mijėrash,

12

qė thoshnin me zė tė madh: ``I denjė ėshtė Qengji qė u ther, tė marrė fuqinė, dhe pasurinė, dhe diturinė, dhe forcėn, dhe nderin, dhe lavdinė, dhe bekimin``.

13

Edhe dėgjova ēdo krijesė qė ėshtė nė qiell, mbi dhe, nėn dhe dhe ato qė janė nė det dhe gjitha gjėrat sa janė nė to, qė thoshnin: ``Atij qė rri ulur mbi fron dhe Qengjit i qofshin bekimi, nderi, lavdia dhe forca nė shekuj tė shekujve``.

14

Dhe tė katėr qeniet e gjalla thoshnin: ``Amen!``. Dhe tė njėzet e katėr pleq ranė pėrmbys dhe adhuruan atė qė rron nė shekuj tė shekujve.

Zbulesa 6