Bibla Shqip

Zbulesa 9

Zbulesa

Tabela e Librave tė Biblės

 

Kapitulli 10

1

Pastaj pashė njė engjėll tjetėr tė fuqishėm qė zbriste nga qielli, i mbėshtjellė nė njė re dhe me ylber mbi krye; dhe fytyra e tij ishte si diell dhe kėmbėt e tij si shtylla zjarri.

2

Ai kishte nė dorė njė libėrth tė hapur dhe vuri kėmbėn e tij tė djathtė mbi det dhe tė majtin mbi dhe,

3

dhe thirri me zė tė madh si njė luan qė vrumbullon; dhe, si bėrtiti, tė shtatė bubullima bėnė tė dėgjohej ushtima e tyre.

4

Dhe kur tė shtatė bubullimat bėnė tė dėgjohej ushtima e tyre, u gatita tė shkruaj, por dėgjova njė zė nga qielli qė mė thoshte: ``Vulosi gjėrat qė thonin tė shtatė bubullimat dhe mos i shkruaj``.

5

Atėherė engjėlli qė unė pashė qė rrinte nė kėmbė mbi det e mbi dhe, ngriti dorėn e djathtė drejt qiellit,

6

dhe bėri be pėr atė qė rron nė shekuj tė shekujve, qė krijoi qiellin dhe gjėrat qė janė nė tė, tokėn dhe gjėrat qė janė nė tė, detin dhe gjėrat qė janė nė tė, se nuk do tė vonohet mė.

7

por nė ditėt kur engjėlli i shtatė tė bėjė tė dėgjohet zėri i tij, kur ai t`i bjerė borisė do tė zbatohet misteri i Perėndisė, ashtu si ai e ua shpalli shėrbėtorėve tė tij, profetėve.

8

Dhe zėri qė kisha dėgjuar nga qielli mė foli pėrsėri dhe tha: "Shko, merr libėrthin e hapur qė ndodhet nė dorėn e engjėllit qė rri mbi det e mbi dhe".

9

Dhe shkova tek engjėlli dhe i thashė: ``Mė jep libėrthin``. Dhe ai mė tha: ``Merre dhe gllabėroje atė dhe ai do ta hidhėrojė tė brėndėshmet e tua, por nė gojėn tėnde do tė jetė i ėmbėl si mjaltė``.

10

Dhe e mora libėrthin nga dora e engjėllit, dhe si e gllabėrova; dhe ishte nė gojėn time i ėmbėl si mjaltė; dhe, mbasi e gllabėrova, barku im u hidhėrua.

11

Dhe ai mė tha: ``Tė duhet pėrsėri tė profetizosh mbi shumė popuj, kombe, gjuhė dhe mbretėr``.

Zbulesa 11