Bibla Shqip

Zbulesa 13

Zbulesa

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 14

1

Pastaj pashė Qengjin qė rrinte nė kėmbė nė mal tė Sionit, dhe bashkė me tė ishin njėqind e dyzet e katėr mijė njerėz, qė e kishin tė shkruar mbi ballin e tyre emrin e tij dhe emrin e Atit tė tij.

2

Dhe dėgjova pastaj njė zė nga qielli si ushtima e shumė ujėrave dhe si gjėmimi i njė bubullime tė madhe; dhe zėri qė dėgjova ishte si ai i kitaristėve qė u bien qesteve sė tyre.

3

Ata kėndonin njė kėngė tė ri pėrpara fronit, pėrpara katėr qenjeve tė gjalla dhe pėrpara pleqve; dhe asnjė nuk mund ta mėsonte kantikun pėrveē tė njėqind e dyzet e katėr mijėve, qė ishin shpenguar nga toka.

4

Kėta janė ata qė nuk janė ndotur me femra; janė nė fakt tė virgjėr. Kėta janė ata qė ndjekin Qengjit, kudo qė tė shkojė ai; kėta u shpenguan ndėr njerezit, qė tė jenė tė parat fruta pėr Perėndinė dhe Qengjin.

5

Edhe nė gojė tė tyre nuk u gjet gėnjeshtėr, sepse janė tė paqortueshėm pėrpara fronit tė Perėndisė.

6

Pastaj pashė njė engjėll tjetėr qė fluturonte nė mes tė qiellit dhe qė kishte ungjillin e pėrjetshėm, qė t`ua predikojė banorėve tė dheut dhe ēdo kombi, dhe fisi, dhe gjuhe, dhe populli,

7

dhe thoshte me zė tė madh: ``Druani Perėndinė dhe i jepni lavdi, sepse ora e gjyqit tė tij erdhi; adhuroni atė qė bėri qiellin, dheun, detin dhe burimet e ujėrave``.

8

Pastaj njė tjetėr ėngjėll shkoi pas tyre, duke thėnė: ``Ra, ra Babilona, qyteti i madh qė u ka dhėnė tė pinė tė gjithė kombeve verėn e zemėrimit tė kurvėrimit tė saj``.

9

Njė engjėll i tretė shkoi pas tyre duke thėnė me zė tė madh: ``Nėse ndokush adhuron bishėn dhe figurėn e saj dhe merr damkėn mbi ballin e vet ose mbi dorėn e vet,

10

do tė pijė edhe ai nga vera e zemėrimit tė Perėndisė, qė ėshtė derdhur e papėrzier nė kupėn e zemėrimit tė tij dhe do tė mundohet me zjarr e squfur pėrpara engjėjve tė shenjtė dhe pėrpara Qengjit.

11

Dhe tymi i mundimit tė tyre ngjitet nė shekuj tė shekujve, dhe nuk do tė kenė prehje ditė e natė ata qė adhurojnė bishėn dhe figurėn e saj dhe kushdo qė merr damkėn e emrit tė saj``.

12

Kėtu ėshtė qėndrueshmėria e shenjtorėve; kėtu janė ata qė zbatojnė urdhėrimet e Perėndisė dhe besimin e Jezusit.

13

Pastaj dėgjova nga qielli njė zė qė mė thoshte: ``Shkruaj: Lum tė vdekurit qė kėtej e tutje vdesin nė Zotin; po, thotė Fryma, qė tė prehen nga mundimet e tyre; dhe veprat e tyre t`i ndjekin``.

14

Pastaj pashė njė re tė bardhė, dhe ja, mbi re po rrinte i ulur njė i ngjashėm me njė Bir njeriu, i cili kishte mbi krye njė kurorė tė artė dhe nė dorė njė drapėr tė mprehtė.

15

Njė engjėll tjetėr doli nga tempulli, duke i thirrur me zė tė madh atij qė ulej mbi re: ``Vėr dorė mbi drapėrin tėnd dhe korr, sepse ora e tė korrurit ka ardhur dhe tė korrat e dheut janė pjekur``.

16

Atėherė ai qė ulej mbi re e lėshoi drapėrin e tij mbi tokė dhe dheu u korr.

17

Pastaj njė engjėll tjetėr doli nga tempulli qė ėshtė nė qiell, duke mbajtur dhe ai njė drapėr tė mprehtė.

18

Dhe njė engjėll tjetėr, qė kishte pushtet mbi zjarrin, doli nga altari dhe i thirri me zė tė madhe atij qė kishte drapėrin e mprehtė, duke thėnė: ``Vėre nė punė drapėrin tėnd tė mprehtė dhe vil bistakėt e vreshtit tė dheut, sepse rrushi i tyre ėshtė pjekur``.

19

Atėherė engjėlli e lėshoi drapėrin e tij mbi tokė dhe voli vreshtin e dheut dhe hodhi rrushin nė vozėn e madhe tė zemėrimit tė Perėndisė.

20

Dhe voza u shtrydh jashtė qytetit dhe nga voza doli gjak deri te frerėt e kuajve, pėr njėmijė e gjashtėqind stade.

Zbulesa 15