Bibla Shqip

Zbulesa 15

Zbulesa

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 16

1

Pastaj dėgjova njė zė tė madh nga tempulli qė u thoshte tė shtatė engjėjve: ``Shkoni dhe derdhni mbi dhe kupat e zemėrimit tė Perėndisė``.

2

I pari shkoi dhe e derdhi kupėn e vet mbi tokė, dhe njė ulēerė e ligė dhe e dhimbshme goditi njerėzit qė kishin damkėn e bishės dhe ata qė adhuronin figurėn e saj.

3

Pastaj engjėlli i dytė e derdhi kupėn e tij nė det; dhe u bė gjak si i njė tė vdekuri dhe ēdo qenie e gjallė nė det vdiq.

4

Edhe engjėlli i tretė e derdhi kupėn e tij nė lumenj dhe nė burimet e ujėrave; dhe u bė gjak.

5

Dhe dėgjova engjėllin e ujėrave duke thėnė: ``Ti je i drejtė, o Zot, qė je qė ishe dhe qė do tė vish, i Shenjti qė gjykoi kėto gjėra.

6

Ata kanė derdhur gjakun e shenjtorėve dhe tė profetėve, dhe ti u dhe atyre tė pijnė gjak, sepse ėshtė shpėrblimi qė ata meritojnė``.

7

Dhe dėgjova njė tjetėr qė thoshte nga altari: ``Po, o Zot, Perėndi i plotfuqishėm, gjykimet e tua janė tė vėrteta dhe tė drejta``.

8

Dhe engjėlli i katėrt e derdhi kupėn e tij mbi dielli; dhe iu dha atij tė djegė njerėzit me zjarr.

9

Dhe njerėzit u dogjėn nga njė nxehtėsi e madhe dhe ata blasfemuan emrin e Perėndisė qė ka pushtet mbi kėto plagė, dhe nuk u penduan qė t`i japin lavdi atij.

10

Dhe engjėlli i pestė e derdhi kupėn e tij mbi fronin e bishės; dhe mbretėria e tij u mbulua me terr; dhe njerėzit kafshonin gjuhėt e tyre nga dhembja,

11

dhe blasfemuan Perėndinė e qiellit pėr shkak tė dhembjeve tė tyre dhe ulēerėt e tyre, por nuk u penduan pėr veprat e tyre.

12

Pastaj engjėlli i gjashtė e derdhi kupėn e tij nė lumin e madh Eufrat dhe uji i tij u tha pėr tė bėrė gati udhėn e mbretėrve qė vijnė nga lindja e diellit.

13

Dhe pashė tė dilte nga goja e dragoit, nga goja e bishės dhe nga goja e profetit tė rremė, tri frymė tė ndyra, qė u ngjanin bretkosave.

14

Sepse nė fakt janė fryma tė demonėve qė bėjnė mrekulli, qė shkojnė te mbretėrit e dheut dhe tė gjithė botės, qė t`i mbledhin pėr luftėn e ditės sė madhe tė Perėndisė sė Plotfuqishėm.

15

``Ja, unė po vij si vjedhės; lum ai qė rri zgjuar dhe ruan rrobat e veta qė tė mos ecė i zhveshur dhe tė duket turpi i tij``.

16

Dhe i mblodhėn nė njė vend qė hebraisht quhet ``Armagedon``.

17

Pastaj engjėlli i shtatė e derdhi kupėn e tij nė erė; dhe doli njė zė i madh nga tempulli i qiellit, nga froni, duke thėnė: ``U bė``.

18

Atėherė shkrepėn zėra bubullima dhe vetėtima, dhe u bė njė tėrmet i madh, qė i tillė nuk ishte bėrė qėkurse u bėnė njerėzit mbi tokė, njė tėrmet kaq fort i madh.

19

Dhe qyteti i madh u nda nė tri pjesė dhe qytetet e kombeve ranė, Babilona e madhe u kujtua pėrpara Perėndisė, qė t`i japė kupėn e verės sė zemėrimit tė tij tė tėrbuar.

20

Dhe ēdo ishull iku, edhe malet nuk u gjetėn mė.

21

Dhe njė breshėr i madh, me peshė prej njė talenti, ra nga qielli mbi njerėzit; edhe njerėzit blasfemuan Perėndinė pėr plagėn e breshėrit; sepse plaga e tij ishte me tė vėrtetė e madhe.

Zbulesa 17