Bibla Shqip

Zbulesa 18

Zbulesa

Tabela e Librave tė Biblės

Kapitulli 19

1

Dhe pas kėtyre dėgjova nė qiell zėrin e madh tė njė turme tė shumtė, duke thėnė: ``Aleluja! Shpėtimi, dhe lavdia, dhe nderimi, dhe fuqia i pėrkasin Zotit, Perėndisė sonė,

2

sepse tė vėrteta dhe tė drejta janė gjykimet e tij! Ai nė fakt gjykoi laviren e madhe, qė e prishi dheun me kurvėrinė e saj, dhe mori hak pėr gjakun e shėrbėtorėve tė vet tė derdhur prej dorės sė saj``.

3

Dhe thanė pėr tė dytėn herė: ``Aleluja! Dhe tymi i saj ngjitet nė shekuj tė shekujve``.

4

Dhe ranė pėrmbys tė njėzet e katėr pleqtė, dhe tė katėr qeniet e gjalla, dhe adhuruan Perėndinė, qė ulej mbi fron, duke thėnė: ``Amen, Aleluja!``.

5

Dhe nga froni erdhi njė zė, duke thėnė: ``Lėvdoni Perėndinė tonė, gjithė ju shėrbėtorė tė tij dhe ju qė e druani, dhe tė vegjlit dhe tė mėdhenjtė``.

6

Dhe dėgjova njė si zė i njė turme tė madhe, dhe si zė shumė ujėrash dhe si zė bubullimash tė forta, qė thoshte: ``Aleluja, sepse filloi tė mbretėrojė Zoti, Perėndia ynė, i Plotfuqishmi!.

7

Le tė gėzohemi dhe tė ngazėllohemi dhe le t`i japim atij lavdi, sepse erdhi dasma e Qengjit dhe nusja e tij ėshtė pėrgatitur!

8

Dhe i ėshtė dhėnė tė vishet me li tė hollė, tė pastėr dhe tė shkėlqyeshėm, sepse liri i hollė janė veprat e drejta tė shenjtorėve``.

9

Dhe mė tha: ``Shkruaj: Lum ata qė janė ftuar nė gostinė e dasmės sė Qengjit``. Dhe mė tha: ``Kėto janė fjalėt e vėrteta tė Perėndisė``.

10

Edhe rashė pėrpara kėmbėve tė tij pėr ta adhuruar, por ai mė tha: ``Ruaju se e bėn, unė jam bashkėshėrbėtori yt si dhe i vėllezėrve tė tu qė kanė dėshminė e Jezusit. Perėndinė adhuroje! Sepse dėshmia e Jezusit ėshtė frymė e profecisė``.

11

Dhe pashė qiellin e hapur, dhe ja, njė kalė i bardhė, dhe ai qė e kalėronte quhet Besniku dhe i Vėrteti; dhe ai gjykon dhe lufton me drejtėsi.

12

Dhe sytė e tij ishin si flakė zjarri dhe mbi kryet e tij ishin shumė kurora; edhe kishte njė emėr tė shkruar, qė askush nuk e di pėrveē atij;

13

Dhe ishte i veshur me njė rrobe tė ngjyer nė gjak; dhe emri i tij quhet: "Fjala e Perėndisė".

14

Dhe ushtritė qė janė nė qiell e ndiqnin mbi kuaj tė bardhė, tė veshur me rroba liri tė hollė, tė bardhė dhe tė pastėr.

15

Dhe nga goja e tij dilte njė shpatė e mprehtė pėr tė goditur me tė kombet; dhe ai do tė qeverisė me skeptėr prej hekuri dhe ai vet do tė shkelė vozėn e verės sė mėrisė dhe tė zemėrimit tė Perėndisė sė plotfuqishėm.

16

Dhe mbi rroben e vet dhe mbi kofshėn ishte shkruar njė emėr: MBRETI I MBRETÉRVE dhe ZOTI I ZOTÉRVE.

17

Dhe pashė njė engjėll qė qėndronte nė kėmbė nė diell; dhe bėrtiti me zė tė madh duke u thėnė gjithė shpendėve qė fluturojnė nė mes tė qiellit: ``Ejani, mblidhuni nė gostinė e madhe tė Perėndisė,

18

qė tė hani mish mbretėrish, dhe mish kapitenėsh, dhe mish njerėzish tė fuqishėm, dhe mish kuajsh dhe kalorėsish, dhe mishin e tė gjithė njerėzve, tė tė lirėve dhe tė skllevėrve, dhe tė tė vegjėlve dhe tė tė mėdhenjve``.

19

Dhe pashė bishėn, dhe mbretėrit e dheut, dhe ushtritė e tyre tė mbledhura qė tė bėnin luftė kundėr atij qė kalėronte kalin dhe kundėr ushtrisė sė tij.

20

Dhe bisha u kap, dhe bashkė me tė profeti i rremė qė kishte bėrė shenja pėrpara saj, me tė cilat i mashtroi ata qė morėn damkėn e bishės, dhe ata qė adhuruan figurėn e saj; qė tė dy i hodhėn tė gjallė nė liqenin e zjarrtė qė digjet me squfur;

21

dhe tė tjerėt u vranė me shpatė, qė dilte nga goja e atij qė kalėronte kalin, dhe tė gjitha shpendėt u ngopėn me mishrat e tyre.

Zbulesa 20